На 14 вересня вже 128 кандидатів подали документи на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, і, швидше за все, кінцева кількість буде приблизно 5 кандидатів на місце. З 128 кандидатів 42 (32,8 %) – адвокати, 17 (13,2%) – вчені, 60 (46,8%) – судді, у 9 кандидатів не вказано назву посади або вона не відповідає кваліфікаційним умовам.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Максим Костецький, експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ, керівник проектів Transparency International Україна. За його словами, абсолютна більшість кандидатів-суддів - представники судів першої інстанції - районних та міськрайонних загальної юрисдикції.
"Наведена статистика частково відповідає статистиці реєстрації намірів прийняти участь у конкурсі. Про свої наміри раніше заявили 782 кандидата, з яких 41% - адвокати, 14% - науковці, 37% - судді, ще 8% зареєстрували сукупний стаж, - зазначає експерт. - Заслуговує на увагу те, що половина кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду ніколи не працювала в судовій системі. Це шанс отримати якісно інше її обличчя".
Після закінчення прийому документів наступний етап - перевірка документів на предмет відповідності кваліфікаційним вимогам та допуск до кваліфікаційного оцінювання.
"Етап - критичний, адже під час конкурсу у Верховний суд майже 40% адвокатів були відсіяні від участі в конкурсі. У підсумку це призвело до того, що серед 653 кандидатів, допущених до конкурсу у Верховний суд, тільки третина була з позасудової системи, - підкреслює автор. - Обов'язок громадськості і медіа - максимально уважно стежити за роботою Вищої кваліфікаційної комісії суддів і якомога краще виконувати функції моніторингу та контролю, адже сприятливий результат конкурсу - в інтересах суспільства".
Детальніше про конкурс читайте у матеріалі Максима Костецького "Половина учасників відбору в антикорупційний суд - з позасудової системи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".