UA / RU
Підтримати ZN.ua

СБУ в двох містах викрила "ботоферми", які поширювали фейки перед місцевими виборами

Для роботи однієї із "ботоферм" використовувалася російська веб-платформа.

Служба безпеки блокувала в Миколаєві та Івано-Франківську діяльність трьох “ботоферм”, які поширювали деструктивний контент перед місцевими виборами, призначеними на 25 жовтня, повідомила пресслужба СБУ. За фактом роботи “ботоферм” розпочато кримінальні розслідування.

“У Миколаєві оперативники спецслужби встановили, що з початком передвиборчої кампанії зловмисники почали через дві “ботоферми” активно розміщувати матеріали для дискредитації дій державної та обласної влади. Максимальна активізація поширення деструктивних матеріалів планувалась напередодні та безпосередньо в день проведення місцевих виборів”, - зазначили в СБУ.

Для того, аби поширювати фейкову інформацію, зловмисники використовували низку бот-акаунтів. “Ботоферми” забезпечували технічну можливість віддаленої реєстрації профілів у загальнодоступних та соціально-орієнтованих ресурсах через російську веб-платформу.

За версією слідства, один із зловмисників також був адміністратором групи у соцмережах, аудиторія якої дорівнювала понад 300 тисяч осіб. На сторінці групи він розміщував матеріали, які містили заклики до зміни меж території чи кордонів України. Останнє встановила лінгвістична експертиза.

За фактом роботи “ботоферми” правоохоронці почали кримінальне розслідування, в рамках якого вилучили докази протиправної діяльності фігурантів: комп’ютерну техніку, засоби зв’язку і символіку країни-агресора. Також вилучено обладнання “ботоферм” – п’ять сім-банків на 32 порти кожен, майже 4 тисячі сім-карток операторів зв’язку.

Зараз правоохоронці встановлюють обставин злочину, а також можливі зв’язки фігурантів з “кураторами” із російських спецслужб.

Слідчі органів безпеки готують повідомлення зловмиснику про підозру за ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу України.

“В Івано-Франківську місцевий мешканець через “ботоферму” упродовж 3 років надавав замовникам послуги зі створення десятків тисяч фейкових профілів у соцмережах та месенджерах”, - додали в СБУ.

За даними спецслужби, перед місцевими виборами клієнтами зловмисника стали переважно абоненти з Росії. За допомогою анонімних акаунтів вони здійснювали вплив на громадську думку, поширювали фейкову та деструктивну інформацію.

Під час обшуку за місцем роботи зловмисника правоохоронці вилучили 2 VoIP шлюзи, 7 USB-модемів, понад тисячу сім-карток та комп’ютер, з якого він здійснював керування "ботофермою".

За фактом порушення розпочато розслідування за ч. 3 ст. 109 (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), ч. 1 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність та недоторканість України) Кримінального кодексу України.

Читайте також: На виборах 25 жовтня матимуть змогу проголосувати 28 мільйонів українців - ЦВК

Як повідомлялося, із 5 вересня, коли почалася виборча кампанія, правоохоронці зареєстрували понад 6 тисяч заяв та повідомлень, пов’язаних із виборчим процесом. Після їхнього розгляду поліцейські склали майже 1,5 тисячі протоколів про вчинення адміністративних правопорушень та розпочали 475 кримінальних проваджень.

Також у Нацполіції повідомили про те, що кампанія з підготовки до місцевих виборів в Україні відрізняється великою кількістю маніпуляцій і правопорушень. Серед найбільш поширених порушень: підкуп виборців (також відомий як “гречкосейство”), перешкоджання здійсненню виборчого права і масова зміна місця проживання.

21 жовтня Міністерство внутрішніх справ почало працювати в посиленому режимі - під охорону взяли 1340 територіальних виборчих комісій із залученням 2729 поліцейських. 22 жовтня правоохоронці повинні взяти під охорону дільничні виборчі комісії.

З 12 жовтня поліція перейшла на посилений режим роботи. Планувалося залучити понад 75 тисяч поліцейських, з яких на охорону виборчих бюлетенів - 47 тисяч. Крім того, до охорони громадського порядку та реагування на можливі порушення на виборах повинні залучити авіацію системи МВС.

Для охорони порядку на вибори 25 жовтня залучать Національну гвардію України.