UA / RU
Підтримати ZN.ua

СБУ обшукала 15 компаній-імпортерів пального, які можуть бути пов'язані з Курченком – ЗМІ

Фінансові оборудки компаній нанесли державі збитків на суму понад 200 млн гривень.

Служба безпеки України у середу, 7 червня, провела обшуки за 30 адресами у 15 компаніях, які займаються імпортом паливно-мастильних матеріалів та скрапленого газу, повідомляє прес-служба відомства.

Обшуки проводились у Київській, Харківській, Житомирській та Запорізькій областях. Як повідомляє "Українська правда", ці структури можуть бути пов'язані з українським олігархом-втікачем Сергієм Курченком.

Співробітники СБУ встановили, що ці комерційні структури ввозили сировину з Росії та Білорусі за допомогою підконтрольних офшорних структур.

"Шляхом підміни документації ділки змінюють ціну та якість товару, що надає можливість застосовувати мінімальні ставки акцизного збору та зменшувати митну вартість. У підсумку суттєво зменшується сума обов'язкових платежів та зборів до державного бюджету", - наголошує прес-служба СБУ.

За даними слідчих, більша частина цієї продукції перепродавалась підконтрольним структурам. А ті реалізовували товар через мережі АЗС та оптові бази за готівку поза податковим обліком.

"Таким чином комерційні структури штучно формують податковий кредит за рахунок операцій з імпортерами та акумулюють великий обсяг "тіньової" готівки", - наголошують в СБУ.

Після цього ділки легалізовували доходи через конвертцентри. Таким чином податковий кредит з ПДВ "переходив" до фіктивних комерційних структур, а не формувався в офіційних імпортерів продукції під час митного оформлення вантажів.

"Під час наступного етапу фінансової оборудки конвертцентри реалізовують з використанням підроблених документів штучно сформований податковий кредит підприємствам реального сектору економіки. Останні таким чином мінімізують для себе сплату податку на додану вартість до державного бюджету. Співробітники СБ України задокументували, що зловмисники здійснюють зміну номенклатури товару на необхідну замовнику. Фіктивна структура за сфальсифікованими документами купувала нібито скраплений газ, а продавала вже за вказівкою клієнта будівельні матеріали або неіснуючі послуги", - розповіли слідчі Служби безпеки України.

Такі фінансові оборудки протягом 2016-2017 років завдали державі збитків на суму понад 200 мільйонів гривень.

СБУ відкрила кримінальне провадження за статтями 205 та 212 Кримінального кодексу України. За підсумками розслідування планується накладання судом арешту на банківські рахунки та паливно-мастильні матеріали учасників оборудки.

Нагадаємо, Приморський районний суд Одеси ухвалив рішення про арешт чотирьох річкових судів на території Ренійського морського торговельного порту, які повинні були використовуватися в схемі Курченко для вивезення нафтопродуктів за кордон.

4 лютого генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що Одеська прокуратура спільно з Нацполіцією вийшла на вирішальний етап у розслідуванні однієї з найбільших афер Курченко, з допомогою якої він здійснив фіктивний транзит 800 тисяч тонн пального. Були затримані одеські митники, які дали свідчення про схеми розкрадання 1,2 млрд грн з держбюджету.

Луценко пообіцяв, що заочні суди над Курченком і Клименком почнуться не пізніше Дня незалежності. За його словами, слідом за грошима екс-президента-втікача Віктора Януковича до держбюджету України прийдуть і кошти, вкрадені його найближчим оточенням.