UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції проти телеканалів Медведчука: головне

ОПЗЖ, знаючи про проблеми з реалізацією, все ж пригрозила Зеленському імпічментом.

Увечері 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ, яким заповадив санкції проти телеканалів «112 Україна», NewsOne і Zik та пов'язаних із ними регіональних мовників. Усі три канали вважаються рупорами російської пропаганди в Україні і неодноразово перевірялись.

Номінальним власником телеканалів є народний депутат Тарас Козак («Опозиційна платформа-За життя»), фактичним - голова політради ОПЗЖ Віктор Медведчук.

Санкції проти телеканалів передбачають: блокування активів; заборону на виведення капіталів за межі країни; анулювання або призупинення ліцензій; заборону на користування радіочастотним ресурсом України та інші обмеження.

Літаки не літають і не йдуть поїзди

Під персональні санкції потрапив і «власник» телеканалів Тарас Козак. Крім того, 29 січня санкції наклали на літаки Медведчука і Козака. Обидва постійно користувались ними для прямих перельотів до Росії в обхід санкцій.

Після накладення санкцій ці літаки більше не можуть входити в повітряний простір України, здійснювати посадки на території країни, брати пасажирів тощо.

У Службі безпеки України пояснили: санкції проти молдавської та португальської авіакомпаній були запроваджені через польоти до РФ і на тимчасово окуповані території. Вони діятимуть до закінчення тимчасової окупації Криму або до набрання сили рішенням ЄСПЛ за позовом України проти Росії.

Ситуація в РФ, дзвінок Блінкена та вугілля з ОРДЛО

Колишній народний депутат Сергій Лещенко заявив, що рішення щодо санкцій приймалося «блискавично», в момент максимального послаблення президента РФ Володимира Путіна внутрішніми конфліктами, зокрема, через засудження опозиціонера Алєксєя Навального.

«У момент консолідації всього цивілізованого світу проти режиму Путіна йому буде важче вжити можливі дії у відповідь щодо України. Також на ухвалення рішення вплинуло встановлення контакту з новою адміністрацією Джо Байдена після дзвінка держсекретаря Тоні Блінкена міністру закордонних справ Дмитру Кулебі», - додав він.

Однак джерела ZN.UA в СБУ й Офісі президента цю інформацію заперечують. За нашими даними, рішення не було блискавичним, а підставою для введення санкцій проти Тараса Козака та пов'язаних із ним юросіб стало розслідування спецслужб України, котрі встановили зв'язок між схемами з поставками вугілля з ОРДЛО та фінансуванням тероризму.

Протягом січня президент Володимир Зеленський двічі збирав силовиків і аналітиків на обговорення питання, як припинити мовлення каналів Віктора Медведчука, який займається в країні антиукраїнською діяльністю.

За даними правоохоронців, пов'язаний з Медведчуком ТОВ «Торговий дом «Донской уголь», «міністєрство доходов і сборов ЛНР» та інші незаконні організації створили механізм, що дозволяє купувати видобуте в ОРЛО кам'яне вугілля і продавати енергогенеруючим компаніям у РФ.

Податки при цьому сплачувалися до бюджету «ЛНР», з якого фінансується терористична діяльність і підтримується діяльність псевдореспублік. Частину грошей спрямовували на фінансування діяльності телеканалів, що належать лідеру ОПЗЖ.

«Наступ на свободу слова» VS «Боротьба з інструментами антиукраїнської пропаганди»

Президент Зеленський вважає, що блокування рупорів російської пропаганди не є наступом на свободу слова.

«Україна рішуче підтримує свободу слова. Але не пропаганду, фінансовану країною-агресором, яка підриває Україну на шляху до ЄС та євроатлантичної інтеграції», - пояснив він.

В Офісі президента рішення Ради національної безпеки і оборони назвали очевидним і прогнозованим.

«Це абсолютно прозоре рішення. Вмотивоване, фактовне... І навряд чи воно викличе запитання хоч у когось, хто аналізує реальну дезинформаційну активність РФ в нашому медійному просторі... Ці телеканали доволі активно і часто відкрито використовуються як інструменти чужої іноземної пропаганди в Україні », - заявив радник голови Офісу президента Україна Михайло Подоляк.

Радник Андрія Єрмака додав, що є «вагомі докази» «дивних шляхів фінансування» цих телеканалів, а також згадав якусь «каламутну історію з переходом власності» компанії, якій належать ліцензії на мовлення.

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков санкції проти телеканалів Медведчука не підтримав. Голова ВР вважає, що вводити санкції проти українських телеканалів - погано, попри те, хто є власниками.

«Я утримався. Санкції добрі там, де ми не можемо покарати за українським законодавством. А тут все не на місці. І санкції щодо каналів - це погано. Попри те, чиї вони », - сказав він.

Разумков став одним з двох членів РНБО, які не підтримали санкції. Голосування проходило письмово, з 19 членів Ради 17 проголосували «за», один утримався і один у відрядженні.

Голова Служби безпеки України Іван Баканов назвав санкції послідовним кроком у боротьбі проти російської гібридної агресії.

«Проти України ведеться гібридна війна, зокрема і на інформаційному полі. Ми повинні системно їй протидіяти, щоб захистити інтереси держави. Введення санкцій - ще один важливий і послідовний крок для цього. Тому, з огляду на дані, якими володіє СБУ, а також численні порушення законодавства в сфері телерадіомовлення, зафіксовані Нацрадою України з питань телебачення і радіомовлення, СБУ надала обґрунтовані рекомендації РНБО ухвалити відповідне рішення », - зазначив він.

Однак у Національній спілці журналістів України вважають блокування телеканалів без рішення суду «надзвичайною ситуацією» і наступом на свободу слова.

«Позбавлення без суду багатомільйонної аудиторії доступу до українських ЗМІ, заборона сотням журналістів і медійникам права на професію - це наступ на свободу слова», - заявив голова НСЖУ Сергій Томіленко.

За його словами, політична приналежність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ - не злочин.

«Національний союз журналістів України інформуватиме про надзвичайну ситуацію Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів, наших партнерів - Офіс ОБСЄ з питань свободи ЗМІ», - додав він.

«Це (санкції - ред.) зовсім не про медіа і не про свободу слова. Це лише про ефективну протидію фейкам і чужорідній пропаганді», - парирує Подоляк.

«Свобода слова закінчується там, де з'являються ознаки посягання на територіальну цілісність і суверенітет України. Є велика різниця між свободою слова і відвертою антиукраїнською риторикою», - приєднується до нього Баканов.

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення нагадала телеканалам під санкціями про необхідність дотримуватись запроваджених обмежень.

Читайте також: Опубліковані останні секунди мовлення каналів Медведчука

Неофіційна, але позитивна: реакція ЄС

Європейський Союз в неофіційній редакції позитивно відреагував на рішення РНБО запровадити санкції проти каналів Медведчука.

«Уже сьогодні, із самого ранку, і з учорашнього вечора, дуже схвально поставилися в Єврокомісії і Службі зовнішніх дій до вчорашнього рішення Ради національної безпеки щодо наших санкцій», - зазначив представник України в ЄС Микола Точицький.

Офіційну позицію можуть озвучити під час візиту прем'єр-міністра України до Брюсселя.

«Розправа над нтими, хто не догодив»: реакція Кремля та «філій»

Телеканали «112 Україна», Zik и NewsOne розцінюють рішення президента і РНБО як «політичну розправу над ЗМІ, які не догодили».

«Звертаємося до президента України: якщо ви закриєте неугодні телеканали, ситуація в країні від цього не покращиться, цифри в платіжках за газ не знизяться, вакцинація від коронавірусу не почнеться, безчинства радикалів не припиняться. Тому займіться справою, а не тим, чим ви займаєтеся. А ми продовжимо говорити правду громадянам України», - йдеться в заяві.

«Опозиційна платформа-За життя» має намір ініціювати імпічмент Зеленського через блокування каналів. Однак в умовах реалій українського законодавства зробити це майже нереально.

У Кремлі засудили блокування проросійських телеканалів в Україні. Попри те, що в РФ вільні медіа майже відсутні, у Путіна вкрай стурбовані ситуацією зі свободою слова за її межами.

«Ми можемо тільки засудити дії української влади. Обмеження і навіть заборона діяльності телеканалів - це те, що не відповідає ані міжнародним нормам і стандартам, ані розуміння свободи ЗМІ », - заявив речник адміністрації президента РФ Дмітрій Пєсков.

Інтернет-провайдери та онлайн-сервіси в ніч на 3 лютого один за іншим припинили трансляцію каналів «112 Україна», NewsOne, ZIK. Зараз усі канали продовжують працювати в YouTube.