Ще ніколи така масштабна війна, як розв'язана Росією проти України, не велася в епоху масового інтернету: соціальні мережі, месенджери, неможливість контролювати повідомлення, що виходять, звернення бійців через голову своїх командирів. Плюси та мінуси у війні за наявності інтернету, а також особливості медійного супроводу війни в інтерв'ю ZN.UA пояснив відомий військовий аналітик з Азербайджану Агіл Рустамзаде, з яким поговорила Інна Ведернікова.
«Війна любить тишу. Розголос нікому не потрібний. І плюсів тут для жодної з воюючих сторін немає. Телефонами та месенджерами легко ідентифікують солдатів, які воювали на території України. Тому в багатьох сучасних арміях взагалі забороняють засоби особистого мобільного зв'язку з використанням фото- та відеокамер. Було достатньо випадків, коли спочатку робили зйомку, а потім по геолокації цих відео завдавалися удари. Це заважає забезпеченню маскування військ під час бойових дій. Хоча, з іншого боку, це допомагає вам ідентифікувати людей, які вчинили злочини проти мирних жителів. Але це взагалі окремий пласт проблем цієї війни», – заявив Рустамзаде.
Говорячи про експертів та аналітиків Агіл Рустамзаде зазначив, що вони спеціально навчені люди, які по крихтах збирають інформацію та діляться нею. У цьому плані він не бачить проблеми, особливо на тлі урочистостей фейків у соцмережах.
«А ось щодо інформаційного супроводу війни, то тут в Україні, як на мене, занадто багато демократії. У вас якийсь блогер може поїхати на лінію фронту та видати інформацію, яка поставить у незручне становище все ваше військово-політичне керівництво. Цього немає у жодній країні світу. Ні в Англії, ні в США, котрі постійно воюють», – додав аналітик.
Відповідаючи на запитання, чи йдеться тут про заборону критики дій військового керівництва, Рустамзаде зазначив, що «справа не в критиці, критикуйте на здоров'я». Він наголосив, що становище на лінії фронту є військовою таємницею. І її правильне надання, фокусування уваги людей на бойових втратах призводить до дуже поганих результатів для населення.
«Селянка завжди наполовину порожня, а наполовину — повна. Звільнення маленького села можна зробити як поразку, а залишення великого міста як всесвітню перемогу. Тому висвітлення військових дій потребує цілісності та системності підходу. А може, ваш Генштаб якраз у цій точці планує якусь операцію щодо оточення ворога, а тут в ефір виходить журналіст. І це не мій винахід, це догма війни. Висвітлювати бойові дії мають спеціальні люди, які узгоджують свої позиції та матеріали. Ви не повинні підставляти своїх військових. А ви мали випадки, коли медіа знімає якийсь військовий об'єкт, а наступного дня в нього летить ракета. Дякую вам велике від ворога», – заявив аналітик.
Тобто, за словами Рустамзаде, необхідно розділяти стратегічні речі та оперативну обстановку на лінії фронту. На яку медіа апріорі не повинні впливати. Це дуже тонка грань, до якої потрібно підходити майстерно. А ще краще — узгоджувати із військовими.
Агіл Рустамзаде вважає, що російсько-українська війна – це довга війна, яка дозволить Україні берегти свої людські ресурси. При цьому він переконаний, що не можна піднімати рівень напруженості у цій війні, адже ми воюємо проти ядерної держави.