UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розподіл газу: чи можуть люди самостійно керувати газовою трубою

Такі повноваження маю лише оператори ГРМ.

Українці мають своєчасно оплачувати комунальні платежі. Зокрема, треба платити за доставку газу. Фахівці консультаційного центру для населення «ГазПравда» розповіли, хто має право керувати газовою трубою та чи дозволяється це населенню.

В Україні чинним законодавством передбачено, що експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно Оператори ГРМ.

«Для здійснення діяльності з розподілу природного газу підприємство зобов’язане отримати відповідну ліцензію. Рішення про її видачу приймає НКРЕКП, на підставі заяви та після розгляду поданих документів», – пояснили фахівці.

Читайте також: Без субсидії: яка сума боргу за комуналку позбавляє пільги

Так, оператор ГРМ відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.

У своїй роботі оператори ГРМ зобов’язані дотримуватись Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП  від 16.02.2017  № 201.

Фахівці розповіли, що станом на 31 січня 2022 року чинні ліцензії на розподіл природного газу мали 42 оператори ГРМ, вони ж  – облгази, які власне і експлуатують газорозподільні системи та здійснюють доставку газу споживачам.

Читайте також: Комуналка дорожчає: у Держстаті розповіли, які тарифи зросли найбільше

«А в вересні 2022 року у рамках Групи Нафтогаз була утворена компанія ТОВ «Газорозподільні мережі України». Саме вона стала національним оператором газорозподільних мереж. Газмережі вже працюють в Кропивницькому, Дніпрі, а також у Харкові та області. Перехід інших облгазів під управління національного оператора анонсують до кінця 2023 року», – йдеться у повідомленні.

Відповідно до рішення Кабміну, загалом до Газомереж мають перейти 26 міськ- і облгазів. Щоб запобігти ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері, у травні 2022 року уряд передав 26 газорозподільних компаній, на які накладено арешт у кримінальних провадженнях, в управління Групи Нафтогаз.

Раніше ми писали, що з січня в Україні зростуть суми у платіжках за газ.