Розміщення міжнародного контингенту, незалежно від того, на всій території ОРДЛО або тільки для початку по лінії розмежування, означатиме виконання проблем безпеки Мінських домовленостей і поставить на порядок денний питання практичної реалізації їх політичної частини.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Олександр Самарський, експерт центру дослідження Росії, екс-посол України в Ірані. Автор впевнений, що при цьому контроль над деокупованими українськими територіями Києву переданий не буде. Він залишиться в руках нинішнього "керівництва" (тих або інших російських ставлеників, прізвища значення не мають).
Справа в тому, що практика проведення миротворчих операцій передбачає підписання між, з одного боку, міжнародною організацією, яка здійснює таку операцію, а з іншого - сторонами конфлікту документа, який би гарантував безпеку міжнародного контингенту. У нашому випадку такі гарантії повинні надати ОРДЛО та Україна.
"Без підписання такого документа з боку ОРДЛО направлення державами ООН свого контингенту до складу місії є проблематичним. Підписання такого документа стане ще одним кроком у напрямку легітимації "керівництва" ОРДЛО, яке має тепер офіційно відповідати за безпеку миротворців і перебувати на своїх посадах аж до формування органів місцевого самоврядування на основі законних, міжнародно визнаних виборів", - зазначає експерт.
За словами автора, можливо, якась частина контролю буде передана тимчасовій міжнародній адміністрації (структури ООН/ОБСЄ), зокрема, над організацією виборчого процесу.
"Але з цими структурами будуть працювати перш за все ті ж "місцеві активісти" (провести на цих територіях потрібних людей на потрібні посади в умовах роботи міжнародної адміністрації набагато простіше, ніж впихнути російського шпигуна, наприклад, в офіс українського прем'єр-міністра). У всякому разі, руки російської агентури, явної і не дуже, залишаться розв'язаними, - вважає Самарський. - На виборах в органи місцевого самоврядування, які, згідно з Мінським домовленостями, Київ зобов'язаний провести досить оперативно, ставленики і просто прихильники Росії впевнено займуть основні посади і "будуть рулити" ОРДЛО досить довго. Кремль забезпечить свій контроль над новообраними і в цей раз легітимними управлінськими структурами, та ще й перекладе тягар фінансування "деокупованих" територій на Україну і міжнародні структури. Основна стратегія Мінських домовленостей буде реалізована, як кажуть, не миттям, так катанням".
Детальніше про негативні результати від розміщення міжнародного контингенту в ОРДЛО читайте у статті Олександра Самарського "Миротворча операція ООН в Донбасі: загрози безпеки України" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".