UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російський адвокат називає ілюзією прагнення домовитися з Путіним

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Микола Полозов керував і досі керує групою адвокатів, які захищали наших моряків у Басманному суді Москви. Кримінальну справу не закрито, і моряки, з погляду російського законодавства, залишаються обвинувачуваними. Про це, а також про Росію, Україну, та про те, чому все це з нами сталося, Микола Полозов говорить в своєму інтерв'ю.

Що робити з Донбасом? Відрізати? Обняти на умовах Мінська, поступившись частиною незалежності? Діяти в форматі замороженого конфлікту? Розмірковуючи на цю тему, Микола Полозов звернув увагу на наступне:

"Доки немає кордону між окупованими територіями Донецької і Луганської областей та Росією, війна не припиниться. Відповідно, "Мінськ", що називається, написали "на коліні". Без конкретики, а з допомогою якихось загальних речей, які тепер сторони інтерпретують як їм заманеться. Але, доки не закриється кордон, на жаль, це буде пухлина, що роз'їдатиме країну зсередини. Очевидно, такі проблеми можуть не вирішуватися десятиліттями, як у Придністров'ї, Нагірному Карабасі, Абхазії й Південній Осетії".

"Для Кремля створення хаосу й такого поясу нестабільності - дуже зручна історія, - упевнений Полозов. - Вона відволікає сусідні держави від формування негативного порядку денного щодо самої Росії. Відволікає від можливості сконцентруватися й дати якусь відсіч агресивним діям Москви. Таким чином Росія створює таку собі буферну зону між країнами Заходу, які, на думку російських пропагандистів, є абсолютним злом, і самою Росією. Тому, звісно ж, у Кремлі ніхто не зацікавлений у швидкому й позитивному для України вирішенні цього питання. Навпаки, вони всіляко затягуватимуть цю війну. Росії не потрібна незалежна, сильна Україна. Їй потрібна ослаблена провінція, звідки люди їздитимуть по "ярлик" на уклін до Москви".

"Швидкого вирішення немає. Ми розуміємо, що з позиції сили з нинішньою російською владою розмовляти неможливо, - стверджує адвокат. - Тих зовнішньополітичних важелів, які можна було б використати, Захід не використовує. Через, скажімо так, певний меркантильній інтерес до енергоресурсів Росії. І виходить досить дивна річ, коли, з одного боку, Захід апелює до прав людини, декларує якісь правильні речі, а фактично продовжує будувати Північний потік-2. Для того, щоб обійти Україну в газорозподільній системі".

"Тут, розумієте, яка штука… Якщо міряти категоріями геополітики, то Захід сприймає Росію як форпост "білого" світу на сході, - говорить Микола Полозов. - Інакше кажучи, це такий стримуючий фактор для Китаю. Бо в глобальному політичному й економічному контексті ми бачимо двох супергігантів: США - з боку Заходу і Китай - з боку Сходу. Які, до того ж, перебувають у досить жорсткій конфронтації. І, звісно ж, Захід не тільки тепер, а й у XIX столітті використовував саму Росію як буферну зону. Ну, а зараз Росія - це сторож, який не дозволить добратися Китаю до ресурсів Сибіру та Далекого Сходу, - засвідчує Полозов. - З одного боку, зрозуміло, що тому ж Макрону, можливо, й не зовсім приємно спілкуватися з диктатором Путіним. А з іншого - що йому робити? Інших людей, іншого простору, на який у цій ситуації Європі можна спертися, немає. Тому вони змушені, так чи інакше, знаходити спільну мову з Путіним. Коли президент Франції заявляє, що Європа від Парижа до Сходу, тим самим він відводить ключову роль буферного гравця російській владі. І Україна тут виступає як розмінна монета".

"Безумовно, ми розуміємо, що ті уламки імперії, які наразі перебувають навколо Росії, у тому числі й Україна, - вони у великій грі, так чи інакше, пішаки. І тут для українців дуже важливо розуміти, що тільки опертя на їхні власні сили, на національну самосвідомість дозволить дати цій країні майбутнє".

Швидких рішень у таких обставинах не може бути, і мова йде насправді про заморожений конфлікт. На питання журналіста, що для українців зараз є найважливіше, адвокат Микола Полозов відповів:

"Мабуть, не найкраща ідея приїжджати в Україну й давати тут якісь поради, але скажу, як відчуваю, - ділиться своїми думками адвокат. - Україна йде у правильному напрямку. Повертатися назад в імперію, хоч би що там обіцяли, не можна. За жодних умов. Після Майдану в Україні разом із президентом Порошенком до влади прийшла партія яструбів. Країну вдалося захистити від подальшого розпаду. Адже в планах Кремля були не тільки Крим і Донбас, була спроба прорубати сухопутний коридор до Криму вздовж Азовського моря, і багато інших дій. Але рішучі дії української влади дозволили зупинитися в певному статус-кво, вести якусь таку позиційну війну, паралельно апелюючи до Заходу".

"Після нинішніх виборів ситуація, на мій погляд, змінилася, - переконаний Полозов. - Президента Зеленського, попри його риторику, аж ніяк не можна назвати яструбом. Більше того, інша партія української спільноти, партія миру, сприймає Зеленського як свого президента. Тому за нього й голосувала. Вони вважають, що є можливість домовитися з Кремлем на якихось умовах, що немає смислу в жорсткій конфронтації, бо в Порошенка ж не вийшло за п'ять років повернути Крим і припинити війну. Тобто жива ілюзія, що можна якось узяти й припинити цю війну, домовившись із Путіним. На цьому тлі певне потепління ставлення Кремля до української влади - свого роду аванс. Ми бачимо, як високо підняли голову проросійські сили - Опозиційний блок і партія Медведчука".

"Я думаю, що цей підхід не приведе до позитивного результату. Політика умиротворення з диктаторами ніколи не працює. Вона працює тільки в певний період, коли диктатор може вдати, що йде на компроміс. Але потім він однак забиратиме своє. І забиратиме - з відсотками" - завершив Микола Полозов.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.

Повну відео-версію інтерв'ю дивіться тут

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут