Російські кораблі і катери почали переслідування корабельної групи Військово-морських сил Збройних сил України, коли ті рушили до виходу з Керченської протоки. Росіяни в ультимативній формі вимагають зупинитися, погрожуючи застосувати зброю, повідомила прес-служба командування ВМС ЗСУ ввечері в неділю, 25 листопада.
Також командування отримало інформацію про перекидання російського спецназу на прикордонний корабель прикордонної служби ФСБ Росії "Дон" з метою спроби абордажу українських суден.
"Незважаючи на погрози і провокації, катери українських ВМС продовжують виконання поставленого завдання", - зазначили у ВМС ЗСУ.
Зазначимо, після незаконної анексії Криму і встановлення контролю над портом Керч і його акваторією, РФ не анексувала протоку і не денонсувала Договір про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки. Статус протоки й Азовського моря залишається той самий – внутрішні води України і РФ.
Інцидент з атакою російським кораблем українського буксирастався в акваторії Азовського моря у неділю, 25 листопада. Група військових кораблів ВМС України у складі малих броньованих артилерійських катерів "Бердянськ" і "Нікополь", а також рейдового буксиру "Яни Капу" здійснювала плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполя.
Унаслідок тарану пошкоджено головний двигун, обшивку та леєрне огородження буксиру, втрачено рятувальний плотик.
Командування Військово-морських сил Збройних сил України наголошує на тому, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. Своєю чергою ФСБ Росії стверджують, що жодних повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".
Раніше Рада Федерації РФ заявила про те, що Росія здатна "за хвилини" заблокувати вхід в Азовське море, намертво перекривши його для будь-яких суден, окрім російських.
Коментуючи погрози РФ, представник президента Петра Порошенка у Верховній Раді, народний депутат Ірина Луценко повідомила про те, що реакція України буде жорсткою на всіх рівнях, включно з міжнародним.
Про позицію Європейського парламенту щодо порушення Росією міжнародного права читайте в матеріалі Тараса Качки "Серйозний погляд на Азов з Європейського парламенту" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".