UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія зменшила перевірки іноземних суден у Керченській протоці - Слободян

У Держприкордонслужбі не мають ілюзій щодо "лібералізації" країни-окупанта й наголошують на необхідності деокупації протоки і Криму.

Російські окупанти Криму скоротили кількість оглядів іноземних суден, що прямують Керченською протокою до українських портів в Азовському морі, повідомив "УНН" речник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян.

"Зараз іноземні судна проходять Керченською протокою, до українських портів в Азовському морі. Частину з них, як і раніше, оглядають представники прикордонної служби Російської Федерації", - пояснив він.

Водночас у Держприкордонслужбі не мають ілюзій щодо "лібералізації" країни-окупанта і розуміють, що "зменшення контролю з боку РФ - це тимчасова ситуація". Яка в будь-який момент може змінитися за рішенням Кремля, і РФ може перекрити суднам вхід до Азовського моря.

"Тому принциповим є питання анексії Криму та Керченського каналу, який єдиним забезпечує перехід до Азовського моря", - резюмував Олег Слободян.

За даними міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, агресія РФ в Азовському морі завдала морській галузі України сукупних збитків майже на десять мільярдів гривень.

Через будівництво окупантами Керченського мосту, що з'єднує країну-агресора з анексованим українським півостровом, протокою більше не можуть проходити судна типу Panamax. Крім цього, РФ тривалий час зловживала правом блокування й огляду суден, змушуючи безпідставно зупинені судна, які прямують до українських портів, простоювати цілодобово.

Нагадаємо, на початку квітня в Північноатлантичному альянсі повідомили про підготовку пакету заходів зі стримування Росії у Чорноморському регіоні. Він передбачає відправку кораблів НАТО для забезпечення безпечного проходження українських суден Керченською протокою.

Зазначимо, наприкінці листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими та судить їх за нібито "незаконний перетин кордону групою осіб".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".

Нагадаємо, щоб стримати запал Росії, яка намагається "приватизувати" Чорне море, на зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО у Вашингтоні було прийнято пакет заходів із посилення безпеки в Чорноморському регіоні. Докладніше читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Альянс підняв "щит" у Чорному морі".