UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія вперше за два роки війни з Україною відступила – Rzeczpospolita

Видання пише, що звільнення Савченко довело ефективність спільного тиску на Кремль.

Перший і найвідоміший в'язень війни в Донбасі Надія Савченко повернулася на Батьківщину. Чому Володимир Путін вирішив відпустити її саме зараз?

Досі всіх деталей гри лідерів Росії і України не знає ніхто. Однак можна точно сказати, що для президента Петра Порошенка схоплені в зоні конфлікту агенти ГРУ були лише "товаром на обмін". На них звертали увагу лише в контексті визволення Савченко.

Про це на сторінках Rzeczpospolita пише оглядач Анджей Ломановський, додаючи, що з точки зору Кремля викрадена українська льотчиця була цінною сама по собі. Зрештою, за наказом російської влади пропаганда зробила з Савченко втіленням українського зла, "бандерівської хунти" і "фашистів з-над Дніпра". Чому ж її відпустили зараз?

На думку оглядача, вірогідно, вирішальну роль зіграло безкомпромісне презирство Савченко до влади Росії під час суду над нею. Лоялісти Кремля були нею нажахані. Зрештою, вони вперше бачили вільну людину, готову на все у боротьбі за свої свободу і переконання включно з повільною голодною смертю.

Схоже, російська еліта, яка вийшла з КДБ, вже забула, як поводитися із вільними людьми, з якими доводилося мати справу в часи СРСР. Приміром, з лідером кримських татар Мустафою Джемілєвим, який в радянські часи провів 15 років свого життя в ув'язненні і таборах. А своє найдовше голодування, яке ледве не призвело до його смерті, він перервав лише на прохання легендарного дисидента Андрія Сахарова.

"Ще під час суду над Савченко частина російських політологів, які обслуговують владу, припускали, що якби українка скорилася, то вирок був би значно м'якшим. Але її це зовсім не цікавило. Вона поставила питання дуже чітко: воля або смерть. Вона викувана з того ж металу, що і Джемілєв", - йдеться в статті.

Автор нагадує, що на тлі боротьби українки з Кремлем світові політики одноголосно вимагали від Путіна звільнити її з ув'язнення. Ця одностайність Заходу, на думку оглядача, без сумніву скоротила час, який знадобився Кремлю на те, щоб розум повернувся до голови. Достатньо було лише уявити собі, що б сталося, якби українка померла після вироку в ув'язненні під час голодування, яке б вона почала.

"З цього випливає один висновок: спільний тиск на Кремль ефективний. Там все ж сидять люди, які мислять раціонально і зважують всі "за" і "проти", підраховують вигоди і втрати. Проблема лише в тому, чи зможе Захід зберегти свою єдність і змусити Путіна піти і віддати Україні захоплені землі. Тим часом російський лідер вже зробив перший крок назад", - йдеться в статті.

Читайте також: Росії вигідніше вторгнутися в Латвію, ніж пробивати шлях в Крим – The National Interest

Оглядач Леонід Бершидський на сторінках Bloomberg View писав, що обмін Савченко на ГРУшників став поразкою для Путіна. Яскрава непокірність українки і натхненна оборона її країни значно чистіші, людяніші ніж російські офіційні заперечення і неохочий порятунок Александрова і Єрофеєва. Крім того, у Савченко є значно кращі пояснення, як так сталося, що вона потрапила в полон, ніж у російських солдатів: вона захищала свою країну.

У свою чергу, видання The Guardian звернуло увагу на те, що Росія відпустила Савченко за кілька тижнів до рішення ЄС щодо санкцій. Нагадаємо, вдень в середу, 25 травня, звільнена Надія Савченко прибула в Україну, куди її доставив президентський літак. Після прибуття у Київ, Савченко зробила першу публічну заяву на свободі, попросивши вибачення у тих матерів, чиї діти не повернулися додому.

DT.UA проаналізувало останні заяви незаконно засудженої в РФ української льотчиці. Згідно з її висловлюваннями, опинившись в Україні, звільнена Надія Савченко, яка є депутатом Верховної Ради, може приступити до активної політичної діяльності.