UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія веде проти України "війну смислів" з використанням симулякрів - Горбулін

Агресор кинув значні сили на інформаційний фронт "гібридної війни".

Під час війни в Донбасі Україна має справу не просто з ворожою російською пропагандою, а з тим, що фахівці-інформаційнщики справедливо характеризують як "війну смислів".

Про це в статті для DT.UA пише: Володимир Горбулін, радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень, академік НАН України, доктор технічних наук, професор.

Як пише автор, для ретрансляції цих смислів задіяно безліч каналів донесення інформації. Основним структурним елементом у цій війні стають симулякри - образи того, чого в реальності не існує.

Читайте також: Путін звинуватив Київ у початку повномасштабних військових дій в Донбасі

"Прикладами таких симулякрів є: "фашисти в Києві", "звірства каральних батальйонів", "розіп'яті хлопчики", використання Україною заборонених озброєнь. Стратегічна мета експлуатації цих симулякрів - замінити об'єктивні уявлення цільових груп про характер конфлікту тими "інформаційними фантомами", які потрібні агресору, - пише Горбулін.

При цьому інформаційний фронт "гібридної війни" розгортається відразу на декількох напрямках: (1) серед населення в зоні конфлікту; (2) серед населення країни, проти якої здійснюється агресія, однак територія якої не охоплена конфліктом; (3) серед громадян країни агресора і (4) серед міжнародного співтовариства.

Російська Федерація розгорнула один з фронтів "гібридної війни проти громадян своєї держави, формуючи там модель поведінки, яка багато в чому відповідає месиджів федеральної преси".

"Небажання значної кількості громадян Росії подивитися на речі під іншим кутом зумовлене і страхом виникнення когнітивного дисонансу між дійсністю, формованою російськими ЗМІ, та реальними подіями. Тож багато в чому про росіян справді можна сказати як про народ, котрий "першим упав під натиском власного телебачення", - пише Горбулін.

Важливим трансграничним простором ведення інформаційного протиборства стала мережа Інтернет. Різноманітні реальні й удавані "хактивісти", "кіберпартизани", "кіберополчення", а також спеціальні підрозділи різних безпекових відомств для ведення протистоянь у кіберпросторі - всі вони стають важливим елементом кібератак, а також ведення спеціальних психологічних операцій у соціальних мережах та в мережі Інтернет загалом.

Читайте також: Під обстрілом Маріуполя з "Градів" загинули 10 осіб (інформація уточнюється)

Однак повністю завоювати інформаційний простір Росії не вдалося, - чимало пропагандистських заяв із боку російського телебачення з української тематики швидко спростовували самі інтернет-користувачі, які дедалі частіше стають "рядовими інформаційних воєн"., робить висновок автор статті.

Детальніше читайте у статті Володимира Горбуліна для DT.UA "Гібридна війна" як ключовий інструмент російської геостратегії реваншу.