Росія страждає від фінансових проблем в той час, як ООН тисне на обидві сторони в російсько-українській війні, змушуючи їх дотримуватися перемир'я. Однак Москва все одно намагається підігріти "заморожений" конфлікт в 3.
29 квітня у звіті ООН йшлося про найвищий рівень бойової активності проросійських терористів на Сході України з серпня 2014 року. А лише в квітні в ході бойових дій загинули 173 людей. Все це ставить під загрозу зриву хиткого перемир'я.
Російські і українські чиновники обмінюються звинуваченнями щодо того, хто насправді порушує Мінські угоди. Але українська розвідка постійно надає докази, що Москва відправляє нових бійців і обладнання в Донецьк, а також на інші окуповані українські території. У такої поведінки Кремля є три причини.
Про це на сторінках Washington Post пише дослідник Росії і Східної Європи з Коледжу Святого Антонія Оксфордського університету Семюель Рамані.
Перша причина, на його думку, полягає в тому, що Москва хоче закріпити свій контроль над окупованими територіями на Сході України. Українська розвідка нещодавно повідомляла про візит "сірого кардинала" Кремля Владислава Суркова в Донецьк, де він зустрівся з ватажком російських терористів Олександром Захарченком. Повідомляється, що під час зустрічі російський чиновник розкритикував підконтрольного бойовика за те, що він не виконує військові плани, які передає Кремль. Зокрема, Суркова не влаштовують "успіхи" терористів у захопленні Авдіївки. Однак, на думку оглядача, продовження військових поставок на окуповані території України, швидше за все, не націлені на те, щоб посприяти новим завоюванням. Вірогідно, що Путін влаштовує невеликі військові кампанії, щоб змусити ватажків терористів бути лояльними до Москви.
Російські військові, вочевидь, прагнуть добитися контролю і дисципліни на захоплених територіях, щоб в подальшому зберегти повний контроль над військовою, бюрократичною і економічною сферою в Донбасі.
Друга причина – Росія намагається виставити Україну як винуватця порушення перемир'я.
Хоча Росія і проросійські терористи постійно вдаються до насильства і дестабілізують Схід України, європейські лідери критикують Київ за небажання підтримувати перемир'я. Німецький міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр в березні оголосив, що Київ і Москва однаково винні у ескалації.
Україна нещодавно пережила політичну кризу. Крім того, існує поляризація в політичній сфері у питанні щодо ухвалення змін до конституції, які б закріпили автономію Донбасу, а заодно і контроль Росії над ним. А також Київ не бажає проводити вибори на захоплених територіях, доки там небезпечно. Росія ж намагається використати все це для того, щоб звинуватити Україну у невиконанні Мінських угод і в посиленні насильства в Донбасі, яке спостерігається останнім часом.
Третя причина, на думку автора, полягає в нарощенні сил НАТО в Східній Європі, що підігріває російську впевненість в тому, що її "оточують". Останнім часом порушення повітряного простору Альянсу російськими військовими літаками стали дедалі частішими.
Коротше кажучи, Росія вдається до насильства в Донбасі через своє бажання закріпити вплив на окуповані території, а також через те, що вбачає ознаки "войовничості" у поведінці України і НАТО.
На думку автора, найближчим часом варто очікувати посилення військового конфлікту на Сході України, який закінчиться відновленням "замороженого" стану. Але навіть якщо цей спалах агресії і ворожості буде короткостроковим, реальне виконання Мінських угод все одно лишиться сумнівним.
Нагадаємо, що за минулу добу бойовики обстріляли позиції сил АТО в районі Авдіївки з гранатометів і кулеметів. На маріупольському напрямку по позиціях сил АТО поруч Широкиного, Гнутово, Павлополя, Комінтернового ворог відкрив вогонь з великокаліберних кулеметів, а потім включив міномети калібру 82 і 120 мм. Російсько-терористичні війська продовжують вести обстріли позицій ВСУ з забороненої Мінськими угодами зброї.
Тим часом, Росія відправила у Донбас 52-й "гуманітарний конвой", який часто слугує прикриттям для доставки боєприпасів і зброї проросійським терористам.