UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія не має міжнародно-правових підстав для кримінального переслідування українських моряків

Якщо у РФ є претензії у зв'язку з діями українських військових моряків, їх мають пред'являти безпосередньо українській державі, але не шляхом організації індивідуального кримінального переслідування військовослужбовців.

Жодних міжнародно-правових підстав для кримінального переслідування українських військових моряків Росія не має. З точки зору міжнародного права, дії членів екіпажу українських військових суден, вчинені на виконання отриманого ними наказу та під контролем держави, є не їхніми власними діями, а мають розглядатися як дії самої України як держави та суб'єкта міжнародного права. Про це у статті для DT.UA пишуть Надзвичайний і Повноважний Посол України Олександр Чалий та адвокат, магістр міжнародного права Олександр Малиновський.

Вони вказують, що присвоєння державі дій, вчинених членами збройних сил під її контролем, є загальновизнаною нормою міжнародного права, відображеною зокрема у проекті статей про міжнародно-правову відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння, затверджених резолюцією Генасамблеї ООН. Загальновизнаним у міжнародному праві є також і те, що представники держави (до яких належать також військовослужбовці) користуються в міжнародно-правовому плані імунітетом (у тому числі від кримінального переслідування) при вчиненні дій від імені та під контролем держави, яку вони представляють.

Чалий та Малиновський підкреслюють, що заради об'єктивності необхідно відмітити, що у ряді випадків міжнародне право передбачає індивідуальну кримінальну відповідальність, у тому числі для військовослужбовців, і позбавляє їх відповідного імунітету. Однак, це має місце при вчиненні найбільш серйозних злочинів, що викликають занепокоєння всього світового співтовариства - геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини, злочин агресії, які, як правило, вчиняються широкомасштабно або в рамках державної політики і, зазвичай, державними високопосадовцями та вищим військовим керівництвом.

Отже, зауважують автори, жодних підстав для кримінального переслідування затриманих моряків російська сторона не має. За міжнародним правом, якщо у РФ є претензії у зв'язку з діями українських військових моряків, такі претензії мають реалізуватися шляхом їхнього пред'явлення безпосередньо українській державі з використанням передбачених міжнародно-правових та дипломатичних механізмів, але аж ніяк не шляхом організації індивідуального кримінального переслідування українських військовослужбовців, які згідно з міжнародним правом наділені імунітетом від такого переслідування. Незабезпечення такого імунітету є порушенням принципу державного суверенітету, який закріплений у тому числі у Статуті ООН та є імперативною (загальновизнаною) нормою міжнародного права (jus cogens).

Детальніше читайте в матеріалі Олександра Чалого та Олександра Малиновського "Звільнення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".