Росія розпочала навчання зі стрільбами в Азовському морі, закривши для українських суден в ультимативній формі дві тисячі квадратних кілометрів моря. Про це повідомив військовий кореспондент Андрій Цаплієнко на своїй сторінці у Facebook, зазначивши, що відстань до українського узбережжя порушує конвенцію з морського права.
"Загроза підступає до наших берегів. Росія ультимативно закриває для українських суден дві тисячі квадратних кілометрів Азовського моря. Кажуть, проводять навчання зі стрільбами. Але, - увага! - відстань від цього району до українського узбережжя менше 10 миль (16 км – ред.). А, відтак, менше, ніж дозволяє міжнародна конвенція з морського права", - йдеться в повідомленні.
Азов має унікальний і водночас підступний правовий статус, тому що це внутрішнє море РФ та України, йдеться в сюжеті на "ТСН.Тиждень".
"Статус внутрішнього моря дає можливість російським кораблям підходити на невизначену дистанцію до узбережжя України", - вказав заступник командира загону морської охорон Микола Левицький.
Іншими словами, російські кораблі можуть навіть підходити до українського берега. Це не вважається порушенням кордону. Водночас, як зазначається, дати відсіч міжнародна спільнота Україні не допоможе, бо в часи президентства Леоніда Кучми була підписана угода про те, що всі суперечки в цьому морі вирішуються винятково на двосторонньому рівні.
Саме тому, на думку експертів, і стало можливим будівництво Керченського мосту, який вже загрожує економіці Приазов'я. 144 судна вже відмовилися ходити в Маріуполь, а будь-яка критична ситуація навколо споруди взагалі дасть привід росіянам закрити прохід.
Нагадаємо, 15 травня в анексованому Криму відбулося офіційне відкриття автомобільної частини моста через Керченську протоку, на яке прибув президент РФ Володимир Путін. Міст протяжністю 19 кілометрів з'єднує окупований український півострів і Краснодарський край. Вартість його будівництва склала 6,9 мільярда рублів.
У НАТО, США та Євросоюзі також засудили будівництво мосту, назвавши його порушенням державного суверенітету України. Протест висловили МЗС України і президент Петро Порошенко, які нагадали про судові позови проти РФ у зв'язку з незаконним будівництвом в акваторії Азовського моря.
Україна проводить екологічну експертизу щодо будівництва Росією Керченського мосту. У разі підтвердження загрози екологічної катастрофи, Київ звернеться до країн Чорноморського співробітництва. Крім того, за словами посла США в Україні Марі Йованович, будівництво мосту заважає транспортному сполученню України з міжнародними ринками.
Докладніше читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Азовське озеро". Керченський міст закриває українське Приазов'я" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".