Україна захопила в полон близько тисячі російських солдатів. Хоча статус військовополонених і передбачає імунітет комбатанта (тобто солдат не несе індивідуальної відповідальності за участь у війні), міжнародне право не звільняє російських військовослужбовців та їхніх командирів від відповідальності за військові злочини, вчинені на території України, пише у статті оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко.
За інформацією ZN.UA, через місяць після початку широкомасштабного вторгнення Росії в нашу країну українська прокуратура повідомила підозри 144 російським військовослужбовцям.
“Зважаючи на їхній імунітет комбатанта, інколи застосовуються дивні статті Кримінального кодексу України. Так, військовополонених росіян переважно обвинувачують у порушенні частини 3 статті 110 КК, тобто в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність нашої країни. Інколи — частини 2 статті 332 КК, в якій ідеться про незаконне переправлення осіб через кордон”, - пише Кравченко.
Але деяким російським військовополоненим усе-таки повідомили підозри в порушенні статті 438 КК, що передбачає покарання за порушення законів і звичаїв війни. Інакше кажучи, за воєнні злочини, наголошує оглядач.
За інформацією ZN.UA, підозру за цією статтею пред'явлено, зокрема, одному з російських військових льотчиків, узятому в полон у Харкові. Його обвинувачують у тому, що за три вильоти він скинув на Харків авіабомби загальною вагою 10 тонн, внаслідок чого як загинули мирні жителі, так і було зруйновано цивільну інфраструктуру.
Утім, якщо під час слідства буде встановлено, що підозрювані не вчинили злочинів, то з цих військовополонених буде знято обвинувачення, а справи — закрито, зазначає оглядач.
Докладніше про те, скільки й де перебувають захоплені українцями в полон російські солдати, читайте у статті Володимира Кравченка “Україна – не Росія: що буде з російськими військовополоненими”.