UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російська «відбудова» Маріуполя: Чиїми руками окупанти демонтують знищені ж ними будинки?

На початок травня до Маріуполя переїхали жити й працювати 40–50 тисяч «нових росіян».

В окупованому росіянами Маріуполі з початку повномасштабного вторгнення ворог пошкодив 2208 багатоквартирних будинків. З них 50% (а це більш як 1100 будинків) – знищено. При цьому росіяни продовжують зносити будинки, хоча й не такими темпами, як це було на початку захоплення міста. Чиїми руками РФ планує «відбудову» Маріуполя розповів аналітик Громадянської мережі ОПОРА Анатолій Бондарчук у статті для ZN.UA «ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь».

«Нині кількість населення міста постійно зростає. Є випадки, коли маріупольці повертаються до міста після того, як виїхали під час бойових дій. Причини різні: у когось вціліло житло, а хтось не зміг знайти себе на вільній території України чи за кордоном. Утім, основна група людей, які зараз переїжджають до Маріуполя, — це робітники, вихідці з країн Центральної Азії (Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан, Казахстан, Киргизстан)», – пише Бондарчук.

Безпосередньо в РФ таких людей називають «новими росіянами», адже за певний час після переїзду вони отримують громадянство країни-агресора. Крім того, росіяни закріпили за ними зневажливе кліше «гастарбайтерів», оскільки багато з таких іммігрантів працюють на будівництві.

Читайте також: Мєдвєдєв хоче, щоб США відшкодували Росії руйнування в Бахмуті та Маріуполі

За оцінками радника міського голови Петра Андрющенка, на початок травня до Маріуполя переїхали жити й працювати 40–50 тисяч «нових росіян». Також вони перевозять свої сім'ї. Загалом, на його думку, найближчим часом ця цифра може зрости – щонайменше до 80 тисяч. 

За словами Бондарчука, таку тенденцію можна пояснити тим, що Росія, аби закріпитися на окупованих територіях та приховати власні воєнні злочини, хоче перетворити зруйноване місто на «російську вітрину» Донбасу, асимілювати його. Для цього в Москві вже розіграли 40 підрядів на велику забудову в місті та визначили місця, де вона відбуватиметься.

«Підряди отримали фірми, які належать наближеним до Кремля людям. Вони планують зводити житлові будинки коштом федерального бюджету. Тому кількість робітників із Росії збільшуватиметься», – зазначив Андрющенко.

Читайте також: Росіяни, ймовірно, збираються "евакуювати" жителів Маріуполя – міськрада

За його словами, Маріуполь росіяни бачать центром Приазовської агломерації, тому й планують вкладати в нього кошти. Однак це, як зазначив Андрющенко, не стосується інших міст Донецької області, захоплених ще 2014 року – Донецька, Горлівки чи Макіївки.

Окупанти вважають, що ці міста не мають інфраструктурного й економічного потенціалу, тому вкладати в них кошти недоречно. Якщо їхні мешканці прагнутимуть кращого життя, вони зможуть переїхати – зокрема до Маріуполя. А наразі вцілілі цехи металургійного комбінату в тій-таки Макіївці день і ніч відливають арматуру для нових висоток у Маріуполі.

«Однак це — питання більш довгострокових російських планів. Наразі ж Росія створює сприятливі умови, аби її громадяни, передусім вихідці з країн Центральної Азії, їхали жити й працювати до Маріуполя — практично зруйнованого міста, розташованого не так далеко від лінії фронту, куди періодично щось «прилітає». То по складах із боєприпасами, то по розташуванню та скупченню окупаційних військ», – пише Бондарчук.

Читайте також: У Маріуполі зафіксовано переміщення вантажівок із ракетами для систем ППО

Нагадаємо, зараз у Маріуполі 282 багатоповерхівки вже демонтовано, ще в планах окупантів — знести близько 700 будинків. За словами Андрющенка, окупанти створили спеціальний реєстр будинків, які підлягають знесенню. До нього росіяни внесли 956 будівель. Це приблизно 43% квартирного фонду міста. 

При цьому зараз житло, яке мали демонтувати, нині переводять у статус такого, що підлягає ремонту. На думку радника міського голови, це пов'язано з тим, що кошти з федерального бюджету Росії, виділені на зведення нових будинків, просто розкрадають, а якийсь результат потрібно показувати.