Війна в Україні має багато геополітичних наслідків, хоча сама Росія більше не є геополітичним актором. Таку заяву зробив політик та перший президент Європейської ради Херман Ван Ромпей під час виступу у Національному університеті "Києво-Могилянська академія".
Ван Ромпей пояснює, що економіка країни-агресора була занадто слабкою ще до початку повномасштабного вторгнення 24 лютого. За його словами, війна посилила вже наявну недовіру між глобальними акторами, а тенденція не залежати від інших сильно зросла за останні чотири місяці. Тепер ЄС також хоче бути більш суверенним щодо енергетики, цифрових технологій, міграції, чіпів, батарейок, продуктів харчування, ліків та медичного обладнання, оборони.
Політик згадує, що глобалізація надзвичайно допомогла Китаю відтоді, як вони вступили до Світової організації торгівлі у 2000 році. А от Росія приєдналася до СОТ 10 років тому, при цьому все ж пропустила "поїзд сучасної економіки".
"Сьогодні ми знаємо, що безпека важливіша за конкурентоспроможність. Коли йдеться про безпеку, політика має перевагу над економікою, над грошима. Євросоюзу довелося засвоїти цей важкий урок. Ось чому сьогодні основною концепцією Союзу став європейський суверенітет або стратегічна автономія. Не заради влади, а заради уникнення безпорадності", - зазначив він.
Читайте також: Міжнародний трибунал для Путіна і його поплічників: як можна їх покарати
Ван Ромпей припускає, можливо, колись у світу будуть нормальні відносини з Росією. Але для цього треба, щоб сама Росія "врешті-решт стала нормальною країною". Він впевнений, що західні санкції залишатимуться в силі, доки не буде відновлено нормальність, доки не буде відновлено суверенітет і територіальну цілісність України.
Тим часом у Німеччині поставили під сумнів правові аспекти покарання російських солдатів за військові злочини в Україні.