UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія атакує Україну іранськими дронами-камікадзе Shahed 136: що про них відомо та як від них вберегтися

Росіяни перейменували ці безпілотники у «Герань-2».

Росіяни сьогодні атакували столицю України дронами-камікадзе іранського виробництва Shahed136. Закуплені для російської армії дрони отримали назву «Герань-2».

Shahed 136 (він же «Герань-2») - це виготовлений Іраном і вперше представлений 2020 року безпілотник-камікадзе, або баражуючий боєприпас, тобто боєприпас, здатний тривалий час в режимі очікування знаходитися в повітрі в районі цілі та оперативно атакувати її після отримання відповідної команди від оператора, або виконувати завдання, передбачені раніше закладеним алгоритмом.

Дрон має дальність польоту до 2500 км та бойову частину масою від 30–50 кг. Запускаються такі дрони з контейнерів, які можна легко поставити не тільки на вантажівки, а й на вагони залізничних потягів, різні кораблі та інші пересувні засоби.

За даними експертів, не дивлячись на заявлену дальність у 2500 км, ефективна дальність польоту Shahed-136 становить від 1000 кілометрів.

Читайте також: Іран продовжує заперечувати постачання РФ БПЛА: «Заяви мають політичні амбіції»

Дрон-камікадзе летить на висоті від 60 до 4000 м з крейсерською швидкістю 180 км/год. Він має гучний двигун, тому політ ударного дрону можна почути за кілометри. Знищити його можна будь-яким засобом протиповітряної оборони, а виявити — за допомогою радару.

БПЛА має велике дельтоподібне крило зі стабілізувальними рулями на кінцях. Фюзеляж зливається з крилами. Носова частина містить боєголовку, а також оптику, необхідну для керованої атаки. Двигун MD 550 або 3W розташований у задній частині фюзеляжу приводить у рух дволопатевий «штовхаючий» гвинт.

Читайте також: Рустамзаде назвав зенітну установку, з допомогою якої можна збивати іранські дрони — ЗУ-23

Незважаючи на можливість вражати цілі на дальніх дистанціях, через невисоку точність інерціальної системи наведення, дрон має обмежені можливості щодо ураження цілей. Також Shahed-136 не може використовуватись для ураження рухомих цілей.

Що робити при атаці дронів, та як вберегти себе.

З приводу того, як ховатись від дронів-камікадзе та врятувати себе та своїх рідних Мінреінтеграції та Міністерство внутрішніх справ випустило ряд порад.

Як вже зазначалось, двигун дрона-камікадзе гучний, тому при наближенні у повітрі чутно звук, схожий на роботу двигуна мопеда чи бензопили.

Якщо почули подібний звук - намагайтесь потрапити у спеціально обладнане укриття. Користуйтесь: підвалами; цокольними поверхами будинків, підземними паркінгами, переходами, дотримуйтесь правила "двох стін".

Повідомляйте на лінію 102 будь-яку інформацію щодо БПЛА ворога, а в разі їх падіння – вказуйте місцерозташування.

Також українців закликають не фотографувати та не поширювати фото уламків з бортовими номерами «Shahed -136», адже єдиний шанс для ворога дізнатися, наскільки успішним був маршрут - це бортовий номер на уламках "Шахіда" поряд з місцем влучання.

На думку експерта, військовим ТРО рекомендували збивати дрони Shahed зі стрілецької зброї, але не врахували важливі нюанси. Так, збивати дрон треба заздалегідь і щоб в цей час він не знаходився над населеним пунктом або іншим місцем, яке може постраждати в результаті вибуху після збиття.