UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рош ха-Шана 2021: традиції та значення свята

Єврейський новий рік починають святкувати з 6 по 8 вересня.

Свято Рош ха-Шана, який також називають Єврейським новим роком, починають святкувати ввечері 6 вересня, а настає він в цьому 2021 році 7 вересня.

Його відзначають два дні поспіль в молодика осіннього місяця тишрей - сьомого місяця єврейського календаря. Вважається, що Бог створив світ саме в сьомий місяць, тому з нього і починається святкування нового року за єврейським календарем. Свято не заведено відзначати з шумом, це період роздумів і покаяння.

Вважається, що це свято пов'язане зі створенням перших людей, споживанням ними забороненого плоду, закінченням Великого потопу, чудесним порятунком Ісаака та іншими важливими подіями.

Однак найголовніше в ці дні - згадати все те, що сталося за минулий рік, всі свої вчинки, помилки й щиро в усьому покаятися.

Зі свята починаються 10 днів молитов і каяття, які називають також "Дні трепету". А кульмінацією цих днів є ще одне свято - Йом-Кіпур - день примирення.

Традиції свята

Згідно з традиціями в перший вечір Рош ха-Шана заведено вітати один одного, а також бажати, щоб людину вписали в Книгу життя. Під час святкової трапези заведено вимовляти тексти з благословенням, а хліб вмочати в мед, щоб наступний рік був солодким.

Читайте також: До Умані на святкування Рош га-Шана прибуло майже 28 тисяч паломників-хасидів


Крім цього, за традицією потрібно їсти яблука з медом. Подібно до всіх єврейським святам, цей день проводять відповідно, в молитві. У них має бути 10 юдейських текстів, в яких Бога згадують як царя.

Потім ще десять текстів, які згадують Бога як пам'ятає все і десять текстів, в яких згадується шофар - баранячий ріг, один з головних атрибутів свята.
Шофар, в який сурмлять в ході ранкової молитви закликає вірян на Божий суд.

Також вважається, що звуки шофара досягають небес і збивають з пантелику сатану, який в цей момент доповідає Богу про всі людські гріхи. Обвинувача приголомшують трубні звуки та він не може прочитати весь свій викривальний список.

Традиційним фруктом свята вважається гранат і яблука. Частиною трапези обов'язково є мед. Також стіл подається риба неодмінно з головою, нарізана кружальцями моркву, нагадує золоті монети, круглий, у формі вінка, хліб хала.

Заборонено пробувати гірку і кислу їжу, щоб наступний рік не приніс горе і біди. Не заведено їсти горіхи, тому що числове значення слова "горіх" на івриті одно числовим значенням слова "гріх".