UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ромпей назвав федералізацію України можливим вирішенням конфлікту

Єврочиновник наприкінці свого перебування на посаді закликав шукати "глобальне рішення" конфлікту в Україні.

Голова Європейської ради Херман ван Ромпей вважає, що рішенням конфлікту в Україні може стати децентралізація країни.

"З моменту припинення вогню за мінським протоколу від 5 вересня загинуло близько 1 тис. осіб. Я більше не називаю це припиненням вогню. Майбутнім припиненням вогню чекаєта ж доля, якщо ми обмежимося управлінням ситуації на місці. Потрібно глобальне рішення. Потрібно знайти спосіб для України стати децентралізованою (або федералізованою) та інклюзивною країною. Потрібно визначити місце України в Європі", - підкреслив він, виступаючи у вівторок в Інституті політичних досліджень (Sciences Po).

За його словами, українська криза є найбільш серйозною геополітичною кризою в Європі з часу закінчення "холодної війни".

"Гірше того, справа йде до війни на континенті, яка ризикує стати найбільш смертоносною з часів балканських воєн. Хто порушує кордони, той порушує мир", - зазначив глава Євроради.

Ромпей вважає, що Україна повинна зблизитися з Європою, як того бажає більшість населення країни, і при цьому налагодити відносини з Росією.

Голова Євроради, чий мандат закінчується у листопаді, вважає, що потрібно глибоко братися за всі ці проблеми і зібрати головних фігурантів навколо переговорного столу для досягнення угоди по типу "Осло 1993".

"Такий діалог вимагає, знову і знову, політичної довіри, повернення довіри, тому що сьогодні його катастрофічно не вистачає", - зазначив ван Ромпей. Європа, за його словами, теж повинна відігравати свою роль, тому що відносини Росії з Європейським союзом є частиною клубка тих проблем, якими треба займатися.

При цьому ван Ромпей вірить, що його наступник (Дональд Туск) цілком це усвідомлює.

Тезу про необхідність федералізації України вже неодноразово озвучував Кремль і власне російський президент Володимиро Путін.

Проте західні ЗМІ відмічають, що російський президент грає словами, переплітаючи поняття "децентралізація" і "федералізація" і говорить не про федералізацію України за німецьким зразком, а дроблення держави на конфедерацію, окремі частини якої можна було б використовувати для тиску на Київ.

Колишній президент України Леонди Кучма, коментуючи подібні заяву Путіна, теж заявив, що головна його мета - позбавити Україну права на самостійну внутрішню і зовнішню політику і загнати її в "сіру зону".