Секретар РНБО Олексій Данілов розповів, що до українських Telegram-каналів, які поширюють сьогодні інформацію про ситуацію в країні, є кілька вимог - дотримання журналістських стандартів та відмова від анонімності. Останню проблему у повідомленні на своїй сторінці в Facebook він назвав основною.
Річ у тім, що багато подібних ресурсів публікують інформацію про пересування ЗСУ, дислокацію наших військ, наслідком чого можуть бути втрати серед особового складу. Також вони оприлюднюють кадри роботи ППО, що роботи теж заборонено.
Ба більше, Кремль почав використовувати Telegram для розповсюдження фейків та маніпуляції громадською думкою, наголосив Данілов. Таке вже було у 2019-му.
Секретар РНБО пояснив: "Саме через ці канали нам розповідають про "зрив мобілізації", "провал контрнаступу", "зраду союзників", "втому Заходу" і як висновок — "необхідні поступки і переговори". Готуючись до нападу 24 лютого 2022 року, російські спецслужби створили мережу "троянських коней", які ретельно маскуються під українські канали, мають патріотичні назви, продукуючи отруйний інформаційний контент.
Треба врахувати, що цей процес розкручування контрольованих росіянами Telegram-проєктів йде постійно – вони враховують помилки і більш витончено маскуються. Загроза впливу путінського режиму на 10-мільйонну українську аудиторію користувачів Telegram нікуди не поділася. Вона стала, як загроза ракетних ударів".
Тож, продовжив Данілов, головними принципами роботи таких каналів повинні бути перевірена інформація, об'єктивне висвітлення та патріотична позиція. Також вони не можуть бути анонімними, аби згодом їх власники не уникнули відповідальності за поширення маніпуляцій та фейків.
"Профілактика загрози – медіаграмотність та постійна робота з виявлення та викриття фактів дезінформації та маніпуляцій. Паралельно з цим має йти процес створення якісного інформаційного продукту, формування ситуації контентного домінування в українському Telegram-сегменті", – резюмував Данілов.
Нагадаємо, начальник відділу протидії злочинам у сфері комп'ютерних систем Департаменту кіберполіції Нацполіції Євгеній Дороганов радить користуватися не Telegram, а іншими месенджерами. Чому?