UA / RU
Підтримати ZN.ua

Різдво: що потрібно робити у свято

На свято у народі прийнято колядувати та ворожити.

7 січня християни, які слідують за юліанським календарем, відзначають свято Різдва Христового. Це одне з найбільших свят для віруючих, присвячене чуду народження Ісуса Христа у Віфлеємі.

Традиції свята

Різдву передує Різдвяний пост, який розпочинається 28 листопада і завершується 6 січня. Це не стільки час утримання від певної їжі, як час духовного очищення та підготовки до свята.

Читайте також: Різдво Христове: скільки відпочиватимуть в Україні на свято

Перед Різдвом святкують Святвечір. Увечері цього дня на стіл подають 12 пісних страв, за кількістю апостолів, серед них обов'язково кутя та узвар. У Святвечір також не можна їсти до появи на небі першої зірки, вона вважається символом Віфлеємської зірки, яка сповістила про народження Христа.

Святий Вечір починають із молитви, потім запалюють різдвяну свічку. Господар будинку перед трапезою має благословити вечерю.

Одним із символів Різдва був Дідух – сніп, який вважався оберегом та символом благополуччя дому.

7 січня прийнято вітати одне одного словами «Христос народився!» і відповідати на них «Славімо його!».

У свято заведено відвідувати службу в церкві.

Однією з головних народних традицій цього дня є співи колядок. Молодь і діти ходять від дому до будинку і колядують на Святвечір або з першого дня Різдва. Колядники носять з собою велику зірку, що ознаменувала народження Христа у Віфлеємі. Її закріплювали на ціпок і покривали позолоченим папером.

Ще одна традиція – вертеп, пересувний ляльковий театр, де показували спектаклі на різдвяну тематику.

У свято також хрещеники традиційно ходять у гості до хрещених та вітають їх.

Ворожіння на Різдво

Однією з традицій свята є ворожіння, вони були особливо популярні у дівчат, які хотіли дізнатися про свою долю і ворожили на нареченого. Ворожити було заведено під час Святок – з 7 по 19 січня.

Ворожіння на любовне сновидіннями

Дівчина перед сном мала з'їсти щось солоне, але запивати їжу водою заборонялося. У ліжку вона казала: «Наречений, ряжений, прийди до мене і дай мені напитися». У народі вірили, що той, хто прийде напоїти дівчину, через те вона вийде заміж.

Ворожіння на чашках

Дівчата брали кілька непрозорих чашок (за кількістю тих, хто ворожить). У них клали цибулю, хліб, гроші, сіль, воду, цукор та обручку. Кожна дівчина мала вибрати чашку із заплющеними очима. Тлумачення: каблучка – весілля, цибуля – сльози, хліб – благополуччя, цукор – веселощі, вода – стабільність, сіль – треба бути уважним: людині загрожують неприємності, гроші – багатство.

Ворожіння на чобітку

Такий спосіб ворожіння був найпопулярнішим серед дівчат. Незаміжні мали зняти взуття з лівої ноги і кинути чобіт за ворота. Потім вони дивилися результат: носок взуття повернувся до воріт – дівчина ще рік не вийде заміж, якщо в інший бік – свататися прийдуть у новому році.