UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ погодилася повернути Україні захоплені в Керченській протоці кораблі — росЗМІ

Зазначимо, що згідно з рішенням Міжнародного трибуналу ООН з морського права, Росія мала повернути кораблі ще півроку тому.

Росія погодилася повернути Україні катери ВМС "Нікополь", "Бердянськ" і рейдовий буксир "Яни Капу", які російські прикордонники захопили в минулому році в Керченській протоці, передає "Коммерсантъ" з посиланням на джерела. При цьому зброю, яка була на кораблях, і документи РФ повертати не збирається.

Згідно з даними джерел, українська і російська сторони нібито вже обговорюють місце і час передачі кораблів. Питання спробують вирішити до саміту в "нормандському форматі", який повинен відбутися в Парижі 9 грудня. Переговори зараз нібито перебувають на фінальній стадії, в них беруть участь силові відомства і Міністерства закордонних справ як України, так і РФ.

Повернення кораблів нібито має відбутися не в порту, а в морі. "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу" відбуксують трьома російськими буксирами в узгоджену сторонами точку. Там їх повинні будуть зустріти три українських буксира.

Однак Росія не має наміру повертати особисту зброю українських моряків, яка була на кораблях в момент атаки на них, а також рації і суднові ролі (документи, які містять інформацію про склад екіпажів та інші дані). Як стверджують в РФ, це все фігурує як речові докази у кримінальній справі, відкритій в Росії.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Внаслідок атаки поранення отримали троє моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Атака в районі Керченської протоки стала першою відкритою агресією РФ проти України з 2014 року. Росія відмовилася визнати захоплених моряків військовополоненими, слідчі ФСБ фабрикували проти них справу за "порушення кордону". 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ негайно звільнити моряків і повернути кораблі ВМСУ.

У червні Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців утримували у СІЗО "Лефортове" (Москва) до 7 вересня. Саме тоді відбувся обмін утримуваними особами між Україною та РФ, у результаті якого 24 моряки і повернулися додому. Однак, катери і буксир РФ досі не повернула. При цьому упродовж року Україна щонайменше сім разів зверталася до Росії з вимогою повернути захоплені кораблі.

Докладніше читайте в спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому" і статті Ірини Лоюк "Звільнення з полону. Що потім?".