UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ не змусить Вселенський патріархат змінити рішення про автокефалію української церкви - УПЦ-КП

Скасувати рішення про наданя УПЦ Томосу про автокефалію не змусить ні розрив відносин РПЦ із Константинопольським патріархатом, ні заборона росіянам відвідувати деякі храми та монастирі за кордоном.

Розірвавши відносини із Константинопольським патріархатом Російська православна церква (РПЦ) розраховує мобілізувати інші помісні церкви проти рішення Вселенського патріархату надати Томос про автокефалію Українській православній церкві (УПЦ). Однак в УПЦ вважають, що своїми діями Москва не зможе досягти поставленої цілі. Про це на своїй сторінці у Facebook написав речник Київської патріархії Євстратій Зоря.

"На що розраховує МП, оголосивши "Мінську схизму": на мобілізацію інших Помісних Церков проти Вселенського патріархату і його рішення; на фінансовий тиск через втрату доходів, які російські паломники (в т.ч. мільйонери і мільярдери) приносили на Афон", - зазначив Зоря.

Однак за його словами, наразі розрахунок РПЦ на те, що Москва зможе утворити своєрідну коаліцію проти Константинополя є лише "маренням". Про це свідчить стримана реакція інших помісних церков на рішення Вселенського патріархату надати УПЦ автокефалію, а також на призначення у Київ двох екзархів. Окрім того, за словами Зорі, ще жодна помісна церква не ухвалила рішення щодо розриву відносин із Константинопольським патріархатом, як це зробила РПЦ.

"В нинішніх умовах очевидно, що змусити Константинополь відступити Москва вже не здатна, адже йдеться про майбутнє і авторитет самого Вселенського Патріархату: відступивши він поховав би одне й інше. Тож розрахунок на "коаліцію" та що вона змінить ситуацію на користь РПЦ – марний", - зазначив Зоря.

Читайте також: Білоруська православна церква приєдналася до розриву РПЦ з Константинополем

Він додав, що заборонивши російським туристам відвідувати деякі культові споруди за кордоном Москва розраховує на зменшення доходів, зокрема і монастирів на Афоні, значну частку яких приносили "афоніти" - vip-паломники з Росії, чиновники високого рангу та інші багатії.

"Розрахунок МП на цей важіль впливу - теж провальний, адже греки давно вже занепокоєні розростанням впливу Росії на Афоні. Вони не хочуть повторення ситуації столітньої давності, коли у себе вдома, через тотальну російську присутність, вони були часто не як господарі, а як гості чи підлеглі", - пояснив Зоря.

За його словами, Греція також в першу чергу турбуватиметься про свої інтереси, попри прихильне ставлення до Росії. Ці інтереси полягають у мирі й стабільності на Балканах, що може бути забезпечене лише входженням усіх країн регіону в НАТО і ЄС.

"Росія ж всіляко підриває цей процес, провокує протистояння - тим самим вступаючи в пряму конфронтацію з Грецією, змушуючи її до жорсткої протидії. Отже так само, як розрахунок Московського патріарха, що 31 серпня він зможе "домовитися" щодо України, був провальним - так провальною є і обрана Синодом РПЦ стратегія само відлучення", - підсумував Євстратій Зоря.

Нагадаємо, Російська православна церква у понеділок, 15 жовтня, офіційно оголосила про повне припинення євхаристичного спілкування з Константинопольським патріархатом. Таким чином, РПЦ виконала свою погрозу розриву з Константинополем у разі надання останнім автокефалії української церкви.

Окрім того, РПЦ склала перелік храмів, які туристи з РФ не повинні відвідувати в Туреччині та Греції через розрив відносин з Константинопольським патріархатом.

Детальніше про розірвання відносин РПЦ з Константинопольським патріархатом та причини таких дій читайте у матеріалі DT.UA "Мінська схизма: як і навіщо РПЦ йде у самоізоляцію".