Реорганізація служби крові дозволить щорічно економити до 500 млн грн, пише у своїй статті для DT.UA лікар-трансфузіолог, почесний донор СРСР і України Віктор Любчак.
Автор констатує, що сьогодні в Україні відсутні препарати донорської крові: альбумін, імуноглобулін людини нормальний, антистафілококовий гамаглобулін, протиправцевий гамаглобулін, протидифтерійний гамаглобулін, унікальний препарат полібіолін (який був тільки в Україні). За його словами, факт відсутності даних препаратів не хвилює нікого, крім хворих, які відчувають у них гостру потребу.
Любчак, спираючись на свій вітчизняний і зарубіжний досвід, називає ряд заходів, які дозволять підвищити ефективність служби крові. За його словами, необхідно:
- змінити звітну документацію (перейти від кількісних показників до якісних);
- у звітах відображати тільки те, що отримано хворими, а не те, що заготовлено, а потім – списано;
- обов'язково показувати собівартість, відповідно до Закону "Про бухоблік...";
- показувати продуктивність праці;
- вказувати енергоємність продукції, коефіцієнт використання устаткування і його амортизацію, і в кінцевому рахунку - ціни на весь перелік продукції;
- вказувати, скільки списано крові, компонентів і препаратів в абсолютних цифрах і в грошовому вираженні;
- вказувати середню місячну заробітну плату працівників установи.
За словами експерта, це основні показники, але профільні фахівці можуть розширити їх перелік.
Любчак зазначає, що сьогодні в світі немає лабораторного обладнання, яке може дати 100-відсоткову гарантію визначення наявності в крові, компонентах або препаратах інфекційного фактора. Досягти високого рівня їх безпеки можна тільки комплексом заходів (забезпечення якості донорів, висока кваліфікація співробітників служби крові і медиків, які застосовують для лікування компоненти та препарати донорської крові, сучасне обладнання, належний рівень відповідальності владних структур, тощо).
"Ми розробили концепцію реорганізації служби крові України, яка не потребує значних фінансових витрат і дозволить економити в рік до 500 млн грн, але вона нікого не цікавить", – підсумовує він.
Детальніше про реформу служби крові в Україні читайте у статті Віктора Любчака "Кровна справа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".