UA / RU
Підтримати ZN.ua

Реформа Київського СІЗО зводиться до його продажу

Будівництво "з нуля" нового СІЗО - утопія, а законодавчої бази для продажу чи здавання в оренду установ виконання покарань в Україні немає.

В Україні відбувається реформування пенітенціарної системи (системи виконання кримінальних покарань), яке можна розділити на два види - "тихе" і явне. Так от "тиха" реформа почалася ще навесні 2014-го з ряду рішень, які багато в чому залишилися непоміченими. Мова йде про амністії, режим утримання, м'якість покарання. Що стосується "голосної" реформи, то одна з її складових – продаж слідчих ізоляторів, в тому числі і Лук'янівського СІЗО в Києві, пише Володимир Гуржі у статті "Реформа пенітенціарної системи в Україні - вітчизняний бренд-криза?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Історія з Лук'янівським СІЗО триває вже не перший рік, умови утримання в ньому дійсно залишають бажати кращого, що підтверджують численні фотознімки як самих заарештованих і засуджених, так і правозахисників, журналістів. У Мін'юсті заявили, що готові продати Лук'янівське СІЗО, їм нібито надійшла така пропозиція - за 8 млн дол.

Однак, законодавчої бази для продажу чи здавання в оренду установ виконання покарань немає. "Згідно з чинним законодавством, цілісні майнові комплекси виправних і виховних установ, виправних центрів, установ виконання покарань і слідчих ізоляторів не підлягають приватизації і не можуть передаватися в оренду", - кажуть у пенітенціарній службі. Відповідно, щоб проводити подібні дії, необхідно приводити у відповідність законодавчу базу. І про це в Мін'юсті мовчать.

Що стосується продажу київського ізолятора, то фахівці з нерухомості заявляли у ЗМІ: орієнтовна вартість самої ділянки на місці Лук'янівського СІЗО становить близько 20-30 млн дол.

"Як виходить така різниця в ціні? Все дуже просто: Мін'юст продає будівлю, а не землю. Ділянку землі під будівлею СІЗО не належить ні Мін'юст, ні пенітенціарній службі - земля взята в оренду у Києва. А пенітенціарна служба, за словами її керівника Ст. Палагнюка, оренду не платить: домовилися! Також варто розуміти, що платити за СІЗО будуть не в доларах, а в гривнях, і 8 млн дол. сьогодні, завтра в Україні можуть перетворитися в 1 тис. дол", - зазначив автор статті.

Він описав таку наступну схему продажу: 1) потенційний покупець сплачує обумовлену суму; 2) йому дозволяють побудувати нове "європейське" СІЗО за межами Києва (будувати буде або сам, або залучати будівельну організацію); 3) після здачі в експлуатацію нового СІЗО підприємцю дозволяють знести стару будівлю і побудувати щось своє; 4) він платить оренду за землю Києву.

У листопаді 2015 року міністр юстиції П. Петренко розповів, що нібито є ділянка землі в місті Ірпінь Київської області (хоча насправді ділянку в Коцюбинському, і там знаходиться діюча установа виконання покарання) для будівництва СІЗО місткістю 1 тис. чол. Тривалість будівництва міністр оцінив у дев'ять місяців. Про вартість будівництва мови не було.

"Виникає питання: чому саме на 1 тис. чол.? У Лук'янівському СІЗО в різні роки містилося і понад 3 тис. громадян. І точно міністр юстиції нічого не плутає, коли говорить про будівництво СІЗО за дев'ять місяців? Для будівництва "з нуля" такого будинку - це утопія в українських реаліях. З приводу ж нового власника будівлі, чому ніхто не говорить про те, що, наприклад, Київ може виставити непомірну орендну плату? Причому зробить це вже після спорудження нової будівлі: або плати, або забирай свою готель і йди. Також не слід скидати з рахунків різного роду "захисників пам'яток архітектури" - ці та в ЮНЕСКО напишуть, і в суд піти не посоромляться. Тим більше, вони вже зараз про це заявляють у ЗМІ. Тому на місці потенційного інвестора я б дуже сильно задумався, чи варто зв'язуватися. Припускаю, що в такій ситуації це не буде людина зі сторони, а значить, шум у пресі нікого не зупинить, і навіть "свої чесні" будівельники теж знайдуться", - зробив висновок автор статті.

У лютому 2016 року стало відомо, що Мін'юст уже підготував проект продажу Лук'янівського СІЗО, взамін на будівництво інвестором нового комфортабельного слідчого ізолятора у районі Київської окружної дороги, повідомила перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова під час засідання спільної колегії МВС та Мін'юсту.

Раніше прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк запропонував закрити Лук'янівське СІЗО. "Той же Лук'янівський слідчий ізолятор, який побудований ще царською Росією, повинен бути закритий. Там умови, при яких не те що жити - там виживати неможливо", - сказав він на засіданні спільної колегії МВС та Мін'юсту.

У жовтні 2015 року міністр юстиції Павло Петренко заявив, що в Україні проведуть реформу слідчих ізоляторів, в рамках якої всі будівлі СІЗО винесуть за межі міст. Мін'юст також планує провести значну модернізацію будівель СІЗО і скоротити кількість працівників. Цю реформу проведуть протягом року.

У листопаді 2015 року Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, згідно з якимпопередній висновок зараховуватимуть за два роки у колонії.

Під час обговорення законопроекту колишній в'язень Лук'янівського СІЗО Юрій Луценко зазначив, що "умови утримання людей в СІЗО набагато страшніше, ніж у будь-якій колонії".

Тема порушень прав громадян в Лук'янівському СІЗО активно обговорювалася в 2012 році після журналістського розслідування Костянтина Усова.