UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рахункова палата завершила перший аудит ВАКС

Відповідно до аудиту, в ВАКС є дефіцит кадрів та немає належних приміщень. 

Рахункова палата провела аудит Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Під час перевірки було встановлено, що відбулася низка позитивних змін, зокрема - оновлення облікової політики АРМА, що дозволить відобразити активи на суму 51,5 млрд грн у бухгалтерському обліку. Про це йдеться у повідомленні на сайті Рахункової палати з посиланням на аудит «Забезпечення діяльності Вищого антикорупційного суду».

Аудит охоплює 2019–2023 роки та 9 місяців 2024 року, а з окремих  питань – більш тривалий період.

Зазначається, що досі забезпечувати судову діяльність заважає низка факторів, зокрема недостатнє кадрове забезпечення та відсутність належних приміщень.

Результати діяльності 

За п’ять років ВАКС розглянув понад 46 тис. справ та матеріалів у першій інстанції та 4,7 тис. – в апеляційній, проте значна частина справ залишається нерозглянутою понад рік. Так, за період 2020 – І півріччя 2024 року у першій інстанції цей показник становить 35–49%, в апеляційній – 3–16 %. Крім того, у першій інстанції станом на І півріччя 2024 року було 10 справ, розгляд яких триває понад три роки.

Матеріально-технічне забезпечення

Рівень фінансового забезпечення ВАКС поступово зростав. У 2024 році показник забезпечення досяг 99%. За 2019– 2023 роки та 9 місяців 2024 року ВАКС використав 1,64 млрд грн бюджетних коштів, з яких 88 % спрямували на оплату праці та нарахування. Однак обмеження суддівської винагороди, встановлені держбюджетом з 2020 року, призводять до додаткових виплат ВАКС на компенсацію суддям недоплаченої їм винагороди на підставі судових рішень.

Відповідно до аудиту, уряд не забезпечив ВАКС належними приміщеннями. Так, на час проведення аудиту судді та працівники апарату суду розміщувалися в трьох різних приміщеннях, два з яких є тимчасовими. Четверте приміщення ВАКС є непридатним для використання та потребує ремонту.

Кадри

Однією з ключових проблем ВАКС є недостатня кількість суддів. Фактично здійснюють правосуддя лише 37 суддів,  хоча  штатна  чисельність — 63. 

Аудитори наголошують, що така ситуація створює ризик невиконання плану Ukraine Facility, яким, зокрема, передбачено збільшити в І кварталі 2025 року штатну чисельність суддів ВАКС на 60 %,  апарату – на 40 %.