UA / RU
Підтримати ZN.ua

Радониця: як правильно поминати покійних

Цього дня прийнято відвідувати могили померлих.

3 травня християни східного обряду відзначають Радоницю – день поминання покійних. У народі його також називають Проводи або Гробки. У християнському календарі він завжди випадає на вівторок, тобто дев'ятий день після Великодня.

Варто зазначити, що у багатьох областях України традиційно покійних поминають у суботу чи неділю перед Радоницею. Цього дня прийнято ходити на цвинтарі та відвідувати могили покійних. Але варто пам'ятати, що Україна живе в умовах повномасштабного вторгнення Росії, тому влада деяких областей нашої країни рекомендує утриматися від походів та поїздок на цвинтарі.

Читайте також: Окупанти можуть влаштувати провокації під час поминальних днів — ЦПД

Як поминати покійних на Радоницю

Цього дня необхідно відвідати церкву. На Радоницю служать першу після Великодня заупокійну літургію. Можна подати записки з іменами померлих, щоб їх зачитали у церкві.

Можна також замовити панахиду. Зробити це слід і в тому випадку, якщо у саме свято відвідати храм не виходить. Тоді до церкви краще сходити напередодні.

У свято також слід відвідати цвинтар і пом'янути померлих там. Можна забрати на могилці.

Що не можна робити на Проводи

Не можна приносити на цвинтарі їжу та алкоголь та влаштовувати там застілля.

Не можна голосно говорити і сміятися на цвинтарі, а також бурхливо висловлювати свою скорботу.

Не можна хреститися, дивлячись на пам'ятник з фотографією. Традиція хреститися на цвинтарях сягає корінням у часи, коли замість пам'ятників встановлювали хрести. Дивлячись на них, було прийнято хреститися.

За повір'ями, не можна озиратися, йдучи з цвинтаря. Вважається, що так можна забрати душу померлого з собою.