UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада внесла зміни до законодавства про реабілітацію жертв репресій комуністичного режиму

Закон відновлює права осіб, які були засуджені у позасудовому порядку, а також засуджені за діяння, які не вважаються злочинами у цивілізованому суспільстві.

Верховна Рада внесла зміни до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років. Законопроект №6574 підтримали 237 народних депутатів.

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту, у 1991 році Верховною Радою Української РСР було прийнято нині діючий закон "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", яким засуджено політичні репресії, що здійснювалися протягом 1917-1991 років на території України, визначено категорії осіб, які підлягають реабілітації, порядок надання зазначеним особам статусу реабілітованих та надання компенсацій, пільг та інших соціальних гарантій з боку держави.

"Однак, діючий закон не в повній мірі охоплює усі категорії осіб, які були протиправно засуджені у роки існування комуністичного тоталітарного режиму за діяння, які не вважаються злочинами у цивілізованому суспільстві", - йдеться в записці.

Зокрема, діючий закон не надає право на реабілітацію усім особам, яких було засуджено у позасудовому порядку, хоча такі особи мають на це право з огляду на порушення під час такого засудження їхнього права на справедливий суд та принципу презумпції невинуватості.

Окрім того, діючий закон не містить чітких визначень окремих термінів та понять, які вживаються у ньому та стосуються конкретних форм політичних репресій, мотивів політичних репресій,

Законом оновлено термінологію, визначено форми репресій, "ознаки здійснення репресій", передбачено утворення головами обласних адміністрацій комісій з реабілітації.

Законом покладено повноваження щодо прийняття рішення про визнання осіб реабілітованими або потерпілими від репресій на Національну комісію з реабілітації, утворену при Українському інституті національної пам'яті.

У квітні 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про правовий статус і вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті". Борцями за незалежність України у XX столітті визнаються особи, які брали участь у всіх формах політичної, збройної та іншої колективної та індивідуальної боротьби за незалежність України. Закон перелічує десятки організації, починаючи від Січових стрільців, ОУН, УПА і до Народного руху. Закон зобов'язує державу та органи місцевого самоврядування надавати соціальні гарантії, пільги або інші виплати борцям за незалежність України у ХХ столітті та членам їх сімей.