UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада відмовилася ввести кримінальну відповідальність за статус "злодій в законі"

E більшості країн колишнього СРСР сам факт наявності статусу "злодія в законі" є злочином. Українські депутати відмовилися прийняти відповідний закон.

Верховна Рада України відхилила законопроект, яким вводиться кримінальна відповідальність для "злодіїв в законі" та посилюється відповідальність за злочини, вчинені злочинними угрупованнями.

Спікер парламенту Андрій Парубій двічі ставив законопроект №1188 на голосування, але він не знайшов підтримки 226 депутатів. Рада також відмовилася відправити законопроект на доопрацювання. Таким чином, проект закону вважається відхиленим.

Законопроектом пропонувалося доповнити частину 3 статті 27 (види співучасників) Кримінального кодексу України, нормою, за якою до числа організаторів також відносяться особи, які причетні до створення, управління та фінансування злочинного угруповання, а також особи, які мають статус "злодія в законі".

Як наголошується в пояснювальній записці до законопроекту "злодії в законі" є одним з ключових елементів організованої злочинності. Це специфічне для колишнього СРСР, а нині і для країн пострадянського простору злочинне об'єднання, що утворилося у 30-х роках XX століття, не має аналогів у світовій кримінальної практиці і характеризується наявністю жорсткого кодексу кримінальних традицій.

Переважна більшість так званих "злодіїв в законі" колишнього СРСР знаходилися в Росії і Грузії, але в зв'язку з тим, що в цих країнах приналежність до "злодіїв в законі" криміналізована, більшість з них були змушені бігти в Україну. На сьогодні законодавство України не дозволяє у повній мірі боротися з "злодіями в законі", оскільки таких осіб максимум чекає примусова депортація, йдеться в пояснювальній записці.

Голова Національної поліції України Хатія Деканоїдзе в інтерв'ю ZN.UA сказала, що поліція видворяє "злодіїв в законі", " вони повертаються полями назад. А потрібне всього лише право закривати їх на 3-5 років у разі повторної появи в країні. Зараз реальних важелів у нас немає. Але тут ще важливе інше - чомусь більшість "злодіїв у законі" осіли в Україні на легальному становищі. Якось отримали посвідку на проживання, якось придбали громадянство".