UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада суддів назвала незаконним відкриття провадження проти судді у справі Кернеса

Для аргументації такої позиції Рада суддів послалася на Закон України "Про судоустрій і статус суддів" та Закон "Про прокуратуру".

Рада суддів України, 13 серпня, зібрала екстрене засідання, під час якого звинуватила Генеральну прокуратуру у посяганні на незалежність судової системи через відкриття кримінального провадження проти судді Андрія Антонова, який закрив справу міського голови Харкова Геннадія Кернеса. Про це йдеться у відповідному рішенні Ради суддів України.

"Підкреслити неприпустимість дій, що містять ознаки втручання у діяльність судових органів та публічних висловлювань посадових осіб органів державної влади, управління та правоохоронних органів про необхідність притягнення суддів до кримінальної відповідальності за прийняття рішення до надання правової оцінки судовим рішенням апеляційної (касаційної) інстанції, а діям судді - Вищою радою правосуддя", - йдеться у рішенні.

В документі зазначено, що після закриття справи Кернеса, в ЗМІ з'явилася інформація від імені ГПУ щодо необхідності притягнення судді Антонова до кримінальної відповідальності за ст. 375 (постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови – ред.) Кримінального кодексу України.

Після цього, на адресу Ради надійшли численні звернення суддів та адвокатів про те, що подібні публічні коментарі щодо судових рішень з боку посадових осіб прокуратури є ознаками посягання на незалежність роботи судів.

У рішенні Ради йдеться про те, що в Законі України "Про судоустрій і статус суддів" визначено умови виконання їхніх професійних обов'язків, а також правові засоби, за допомогою яких забезпечується реалізація конституційних гарантій самостійності судів і незалежності суддів.

"Зокрема, статтею 6 закону встановлено заборону втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповаги до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання та поширення інформації у будь-якій формі з метою завдання шкоди авторитету суддів чи впливу на безсторонність суду", - зазначено в документі.

Крім того, в рішенні йдеться про те, що згідно зі ст. 3 Закону України "Про прокуратуру" діяльність цього органу ґрунтується на принципах поваги до незалежності суддів. У статті передбачено заборону публічного висловлювання щодо сумнівів у правосудності судових рішень за межами процедури їх оскарження в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Нагадаємо, що суддя Київського райсуду Полтави Андрій Антонов розцінив систематичну неявку прокурорів на дебати по справі Кернеса і його охоронців Блінника і Смицького як відмову від обвинувачення та закрив кримінальну виробництво 10 серпня. У свою чергу, генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про те, що прокурори не з'явилися на засідання Київського районного суду Полтави через хворобу.

Після чого прокуратура зареєструвала кримінальне провадження стосовно судді Антонова за винесення завідомо неправосудного рішення.

Геннадія Кернеса і його охоронців Віталія Блінника і Євгена Смицького підозрювали у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 2 ст. 127 (катування), ч. 1 ст. 129 (погроза вбивством) Кримінального кодексу України.

За версією слідства, 25 січня 2014 року харків'яни Олександр Кутянин і Сергій Ряполов, які знімали на відео скупчення автотранспортних засобів з російськими номерами біля готелю "Національ", були незаконно затримані і доставлені в готель. Там вони зазнали допиту і побиття, в якому нібито брали участь особисто Кернес і його охоронці.