Верховна Рада України внесла зміни до законодавствоа про діяльність Державного бюро розслідувань. Проект закону №5395-д у другому читанні і в цілому в четвер, 16 травня підтримали 277 народних депутатів. Він передбачає запровадження спеціальних звань і розблоковує набір оперативних співробітників ДБР.
Прийнятий закон доповнює перелік підрозділів ДБР, уповноважених здійснювати оперативно-розшукову діяльність, а також містить текст присяги осіб рядового і старшинського складу ДБР.
Крім того, закон встановлює кваліфікаційні вимоги до директорів територіальних управлінь, керівників підрозділів центрального апарату та керівників підрозділів внутрішнього контролю ДБР.
У ході пленарного засідання директор ДБР Роман Труба виступив перед депутами і закликав їх підтримати законодавчу ініціативу.
"Півроку працює Державне бюро розслідувань. 11 тисяч кримінальних проваджень. 650 співробітників. З них – 350 слідчих. Однак жодного оперативного співробітника. Тому що через технічну помилку в законі про Державне бюро розслідувань ми не можемо призначити конкурс", - повідомив він парламентаріям.
Труба пояснив, що через відсутність власних оперативних можливостей слідчі ДБР залучають до операцій співробітників інших правоохоронних органів – СБУ, поліції і НАБУ. При цьому, фігурантами більшості кримінальних проваджень ДБР є якраз працівники згаданих органів.
"Де-юре ми маємо оперативні підрозділи, оскільки це передбачено в законі. Де-факто ми не можемо оголосити конкурс і призначати цих працівників на посади", - констатував директор ДБР.
Труба запевнив, що конкурси на заміщення посад оперативників будуть проведені протягом декількох місяців після вступу закону в силу.
Державне бюро розслідувань розпочало свою роботу в листопаді 2018 року. За результатами конкурсу були призначені директор ДБР, його заступники, начальники територіальних управлінь, більше 300 слідчих і інші співробітники.
Сім створених територіальних управлінь ДБР розташовані в Києві, Краматорську, Львові, Мелітополі, Миколаєві, Полтаві та Хмельницькому. При цьому в бюро сформували слідчі підрозділи за трьома напрямками: розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції; розслідування злочинів, скоєних працівниками правоохоронних органів і в сфері правосуддя; розслідування військових злочинів.
Детальніше про роботу ДБР читайте у статті Олександра Леменова й Ігоря Гавриленка "Старт ДБР: злови мене, якщо зможеш!" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".