Верховна Рада попередньо схвалила зміни до деяких законів щодо надання психіатричної допомоги. Законопроект №4449 у першому читанні підтримали 254 народних депутатів.
Як зазначається в пояснювальній записці, законопроект розроблено з метою створення реального механізму захисту прав недієздатних осіб та попередження свавілля при їх госпіталізації в психіатричних закладах та приведення чинного законодавства до міжнародних стандартів надання психіатричної допомоги ув'язненим.
Законопроектом передбачається видалити дискримінуючи норми, що дозволяють стерилізацію недієздатних осіб без їх згоди. Передбачається забезпечити право недієздатних осіб і пацієнтів на доступ до правосуддя та захист від свавілля лікарів-психіатрів при застосуванні примусових заходів медичного характеру.
Також законом врегульовується питання пільгового пенсійного забезпечення працівників психіатричних закладів.
Нагадаємо, що в червні 2016 року Конституційний суд України визнав неконституційним положення закону "Про психіатричну допомогу", згідно з яким визнана недієздатною людина може бути госпіталізована до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна.
Раніше головний позаштатний психіатр МОЗ України Ірина Пінчук повідомила, що кожен третій українець протягом свого життя страждав тими або іншим чином психічними розладами. "Під нашою опікою знаходиться 2,5% населення України. Але це тільки ті люди, які звернулися до нас за допомогою. Тим часом, за даними епідеміологічного дослідження, яке проводилося під керівництвом Асоціації психіатрів України, кожен третій протягом свого життя потребує допомоги лікаря психіатра", - сказала Пінчук.