Верховна Рада України дозволила з 14 років змінювати по батькові в Україні. Відповідний законопроект №2450 під час засідання у вівторок, 3 листопада, підтримали 259 депутатів.
Зазначається, що відтепер:
- особи від 16 років мають право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові;
- особи від 14 років мають право змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові за згодою батьків;
- особи від 14 років, над якими встановлено піклування, мають право змінити прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові за згодою піклувальника;
- особи від 14 років, мають право змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини тощо.
У разі, якщо один з батьків заперечує зміну по батькові дитини, спір може вирішувати орган опіки та піклування або суд.
Подібний законопроект депутати намагалися прийняти ще в 2016 році. Тоді за законопроект №2018 в першому читанні проголосували 234 народних депутата. Однак на цьому все й закінчилося.
У свою чергу ЄСПЛ встановив порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини та основних свобод з урахуванням того, що відповідні положення українського законодавства, що регулюють питання зміни по батькові, сформульовані недостатньо чітко.
Європейський суд зазначив, що українська система зміни імені є достатньо гнучкою, і людина може змінити ім'я, дотримуючись спеціального порядку з незначними обмеженнями, що застосовуються в особливих випадках, які в основному належать до сфери кримінальної юстиції. Однак, на відміну від можливості змінити власне ім'я та прізвище, чинне законодавство України прямо не передбачає право особи змінювати на свій розсуд свою по батькові.