Адміністрація 3 розмірковує над тим, щоб передати летальне озброєння Україні. Цей потенційний крок покликаний збільшити можливості української армії і підвищити ціну агресії для Росії і її маріонеток в Донбасі, що у свою чергу повинно змусити Кремль відмовитися від війни.
"Але результат, вірогідно, буде протилежним. Це призведе до екскалації конфлікту, в результаті чого Україна втратить більше територій і політичну стабільність. Росія має серйозну військову перевагу над Україною. США не повинні заохочувати Україну до екскалації конфронтації з Росією. Вашингтон знає добре, що Україна не може взяти гору", - пише на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington post професор з закордонних справ Університету Джорджтауна і старший науковий співробітник Ради міжнародних відносин Чарльз Купчан, який працював у Національній раді безпеки США з 2014 до 2017 року.
Він зауважує, що заклик передати Україні летальну зброю, зокрема протитанкові ракети, можна зрозуміти. З 2014 року Росія окупувала Крим і розв'язала війну в Донбасі, яка коштувала життя 10 тисячам людей. Більше того, Росія пішла на агресію проти сусідньої країни для того, щоб не дозволити Україні приєднатися до спільноти західних демократій.
В таких умовах США повинні продовжувати допомагати Україні захищатися, надаючи підтримку у реформуванні оборони і тренуючи українських військових. То чому ж не зробити наступний крок і не дати Україні летальну зброю?
"Для початку, припущення, що президент Росії Володимир Путін відмовиться від захоплених частин Донбасу через те, що більше росіян повернуться додому мертвими, - це помилкове розуміння Кремля. Путін майстерно маніпулює російською громадськістю, особливо у питанні конфлікту в Україні. Він навряд чи вмиє руки, якщо кількість російських жертв зросте", - вважає експерт.
На його думку, Путін звинуватить Україну і США у посиленні боїв і докладе зусиль, щоб нейтралізувати покращення військових можливостей України. Автор нагадує про те, як українські війська успішно просувалися в Донбасі, визволяючи захоплені населені пункти, аж поки російська армія не влаштувала так званий "котел" в Іловайську, тим самим змінивши хід подій.
На думку Купчана, замість того, щоб грати на умовах Росії, намагаючись протистояти її військовій перевазі над Україною, США варто продовжувати тиснути на російську головну вразливість - її слабку економіку. На цьому фронті США і Європа мають козирі в руках. Економічні санкції в сукупності з обвалом цін на енергоносії дорго обійшлися російській економіці. Зберігаючи тиск на Москву, а при потребі посилюючи його, Захід отримає важелі впливу, щоб змусити Росію погодитися на дипломатичне вирішення. Конгрес, на думку автора, розуміє це, ухваливши нові санкції проти Росії.
Натомість, Купчан стверджує, що передача летальної зброї може ще й підірвати єдність Вашингтона з союзниками в Європі щодо Росії. Адже Німеччина і Франція, які беруть участь у дипломатичних спробах закінчити війну, виступають проти озброєння України, боячись ескалації конфлікту.
Раніше американське видання The Wall Street Journal повідомило про те, що Державний департамент і Міністерство оборони США розробили план поставок оборонних озброєнь Україні і домагаються його схвалення Білим домом. Як повідомляє видання, офіційні особи вважають, що постачання зброї Україні дозволять запобігти агресивним діям Кремля на сході країни.
Як писав у своїй статті для DT.UA Юрій Бутусов, країни Заходу не виробили чіткої доктрини надання військової допомоги Україні, внаслідок чого постачання Києву озброєнь стало предметом ситуативних рішень.
За його словами, західна дипломатія наполягає на необхідності припинити конфлікт в Донбасі та знизити ескалацію бойових дій, проте політики країн Заходу не пояснили своїм військовим, як саме можна домогтися виконання цих цілей.
Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте у статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".