UA / RU
Підтримати ZN.ua

Психолог про війну в Донбасі: "Це драматичний досвід і велике навантаження на суспільство"

Російська агресія торкнулася всіх українців, але не всіх прямим дотиком.

Шостий рік триває війна на сході України – це драматичний досвід і велике навантаження на суспільство. І її наслідки для держави і суспільства загалом негативні, зазначає відомий російський психолог Людмила Петрановська.

"Стираються межі допустимого/неприпустимого, відбувається падіння якихось культурних обмежень, спрощення якихось відносин, втрата правил, злітає наліт цивілізації. До того, що є чимало історій героїзму і самопожертви, загалом війна погано все змінює. Це драматичний досвід і велике навантаження на суспільство", - каже психолог в інтерв'ю ZN.UA.

На щастя, війна торкнулася не всіх поголовно. Точніше, торкнулася всіх, але не всіх прямим дотиком. Добре, що співвідношення травмованих і нетравмованих все-таки на користь останніх, вважає Петрановська.

Так збільшуються шанси на те, що у нетравмованих залишиться ресурс на підтримку, розуміння і співчуття тим, кому довелося через це пройти.

"Чим більше ресурс, тим більше шанс на те, що нетравмована частина допоможе відновитися, реабілітуватися, відтанути постраждалим, щоб їм не доводилося дисоціюватися або вмирати скоріше, щоб не жити з цим своїм болем серед здорових і щасливих, які не втрачали своїх близьких", - пояснює вона.

Дітей війна теж торкнулася по-різному. Хтось безпосередньо потрапив під обстріл, хтось втратив близьких, когось батьки вивезли відразу. За словами психолога, важливий вік, коли це сталося, і чи були поруч значущі люди, які підтримали.

"Дитина втрачає звичне оточення, світ, близьких значущих людей. В результаті проживання будь-якої втрати кожен з нас напрацьовує свій антивірус, з допомогою якого потім буде справлятися з подібними втратами у житті... Один залишиться зі знанням, що світ навколо може впасти, але можна виробити стратегію й отримати якісь навички. А інший може виробити стратегію, що будуть ті, хто про нього подбає",- додає Людмила Петрановська.

Докладніше про те, як виховати дітей, готових до викликів сучасного світу, читайте в інтерв'ю Людмили Петрановської для ZN.UA.