UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проводи: як правильно поминати покійних

Радоницю відзначають на дев'ятий день після Великодня.

3 травня християни східного обряду відзначають Радоницю, яку в Україні традиційно називають Гробки або Проводи. У православному календарі цей день випадає на вівторок, тобто дев'ятий день після Великодня. Водночас у багатьох регіонах України покійних прийнято поминати у суботу чи неділю.

Читайте також: Великдень: що не можна робити у свято

Що потрібно робити на Проводи

Цього дня необхідно сходити до церкви, на Радоницю проходить перша після Великодня заупокійна літургія. Можна також написати імена померлих на листку, щоб за них помолилися у храмі.

Можна замовити панахиду. Це можна зробити і в тому випадку, якщо у сам день поминання відвідати храм не виходить. Тоді до церкви слід сходити заздалегідь.

Необхідно також відвідати цвинтар і згадати померлих. Варто пам'ятати, що зараз Україна живе в умовах повномасштабного вторгнення Росії, тому влада деяких регіонів нашої країни закликає утриматися від відвідувань цвинтарів у поминальні дні.

Що не можна робити на цвинтарі

Незважаючи на те, що існує звичай приносити з собою до поховань пряники та цукерки, робити цього не можна. Не можна також залишати їжу на могилах, це може привабити бродячих тварин.

Не можна голосно розмовляти та веселитися на цвинтарі. Не можна також голосно висловлювати свою скорботу, це може потривожити душу покійного.

Не треба хреститися біля могили та цілувати пам'ятник, дивлячись на фотографію померлого.