В Україні деякі пенсіонери з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) мають пройти ідентифікацію. Це необхідно зробити до 31 березня. Фахівці Юридичного порадника ВПО на власній Facebook-сторінці розповіли, чи можуть заблокувати рахунок, якщо пенсіонер не пройшов процедуру ідентифікації.
Фахівці наголосили, що за даними Мінсоцполітики, інформація щодо блокування пенсійних банківських рахунків, якщо на них не зафіксовано руху коштів протягом пів року, не є правдивою.
Юристи пояснили, що це неможливо через низку причин:
- нормативні акти, що регулюють сферу соцзабезпечення – не передбачають таке блокування;
- Мінсоцполітики не має повноважень і технічної можливості втручатися у сферу діяльності банків щодо блокування карток.
Чому кошти не нараховуються на пенсійну картку
Якщо пенсіонери, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, не користуються банківською карткою протягом 6 місяців, то пенсійні виплати їм продовжують нараховувати, але не переводять на картку до з’ясування обставин.
«В такій ситуації держава не має можливості зʼясувати інформацію щодо того, чи власник картки не втратив до неї доступ (і нею згодом можуть скористатися шахраї) і чи є людина живою. Саме тому, для продовження виплат таким особам, було прийняте рішення проводити ідентифікацію отримувачів пенсії», – йдеться у повідомленні.
Фахівці додали, що до моменту, поки пенсіонер не підтвердить свою особу – тобто, не пройде ідентифікацію, пенсія і далі нараховується Пенсійним фондом, але не перераховується на картку.
«Як тільки людина виходить на зв'язок і підтверджує свою особу, нараховані виплати перераховуються такому пенсіонеру на його рахунок», – додали експерти.
Як можна пройти ідентифікацію
Ідентифікацію можна пройти одним з доступних способів:
- особисто звернутися із документом, що посвідчує особу до сервісних центрів Пенсійного фонду;
- авторизуватися в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою електронного підпису Дія.Підпис;
- у разі проживання за кордоном особисто звернутися до закордонної дипломатичної установи України для посвідчення факту, що особа є живою;
- за допомогою відеоконференцзв'язку.
Раніше ми писали, як пенсіонерам підготуватися до ідентифікації та які питання там можуть ставити.