UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проти фігуранта журналістського розслідування про Семочка відкрили кримінальне провадження

Представник фармкомпанії розповів журналістам про відкати для СБУ.

У жовтні Головне управління Національної поліції у Вінницькій області відкрило кримінальне провадження проти Сергія Христинченка, який розповів про вимоги хабарів і тиск з боку управління першого заступника голови СБУ Сергія Семочка в програмі "Наші гроші з Денисом Бігусом". Відкриття справи, яку розслідували з 2016 року, відбулось повторно, адже через брак доказів її закрили у травні 2018. Водночас під час підготовки сюжету Христинченко називав кримінальні справи проти "Діавіти" тиском з боку СБУ через відмову фірми платити хабарі спецслужбі.

Як зазначили журналісти Bihus.info, Сергій Христинченко працює директором департаменту в компанії "Діавіта", що займається постачанням діалізних препаратів. Через тиждень після виходу програми в ефір, 10 жовтня, Вінницька місцева прокуратура затвердила обвинувальний акт у кримінальному провадженні, де Христинченко є одним з трьох фігурантів. Справа була розпочата ще влітку 2016 року і розслідувалася спільно столичною прокуратурою і Головним управлінням контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки, простими словами - очолюваною Семочком економічною контррозвідкою СБУ.

Кримінальне провадження стосується тендерів, у яких приймала участь "Діавіта". За версією слідства, Христинченко з головним спеціалістом-нефрологом МОЗ та завідувачкою Центру нефрології і діалізу Вінницької обласної клінічної лікарні, змовилися замість відкритих конкурентних торгів організувати закупівлю лікарнею діалізних препаратів саме у "Діавіти" - за неконкурентною переговорною процедурою і за завищеними цінами.

Для цього, на думку слідства, спеціаліст МОЗ готував роз'яснення щодо неможливості заміни виробника препаратів у хворих на ниркову недостатність. Ці роз'яснення і стали підставою для проведення саме переговорної процедури в одного учасника, який є єдиним постачальником препаратів від виробника, чиїми препаратами вже лікуються хворі. Неправомірна вигода від завищення ціни, на думку слідчих, мала скласти 3,5 млн грн.

Ця закупівля за переговорною процедурою так і не відбулася через втручання Антимонопольного комітету (її оскаржував постачальних препаратів іншого виробника). Однак, на думку слідства, злочин не було закінчено з причин, які не залежали від волі підозрюваних. Відповідно, всіх трьох підозрюють у завершеному замаху на злочин, який міг полягати у зловживанні службовим становищем, службовому підробленні і привласненні державних коштів.

Водночас у травні 2018 р, ГУ Нацполіції у Вінницькій області постановило справу закрити – у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення. У постанові про закриття провадження зазначено, що виставлена "Діавітою" на переговорній процедурі ціна була завищеною - тому що згодом за результатами відкритого тендеру цей же препарат у цієї ж фірми закупили суттєво дешевше. Однак факту зловживання службовим становищем з боку медчиновників слідчі не підтвердили.

За висновками поліції, медчиновники керувалася не корисливими мотивами, а медичними протоколами: пацієнтів в усьому світі прийнято незмінно лікувати препаратами одного діалізного виробника, клінічних досліджень щодо можливості заміни на препарати іншого - немає. Тож, в травні слідчі дійшли висновку, що медики збиралися закупити препарати конкретного виробника, без конкуренції, з метою уникнення негативних наслідків для життя і здоров'я пацієнтів.

Через місяць після закриття провадження ГУ Нацполіції у Вінницькій області, у червні, прокуратура скасувала відповідну постанову, а в жовтні це ж управління поліції ж затвердило обвинувальний акт.

Раніше програма антикорупційних розслідувань "Наші гроші з Денисом Бігусом" опублікувала сюжет, в якому розповідалося, що сім'я першого заступника керівника Служби зовнішньої розвідки та екс-керівника економічної контррозвідки СБУ Сергія Семочка має будинки під Києвом вартістю в мільйони доларів, а його родичі мають, окрім українського, і громадянство Росії.

Згодом Служба безпеки України в рамках розпочатого за заявою журналіста Дениса Бігуса кримінального провадження за ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України (держзрада) заявила, що перевіряє інформацію, опубліковану в ЗМІ щодо першого заступника глави Служби зовнішньої розвідки, а раніше керівника контррозвідки СБУ Сергія Семочка.

У той же час у спецслужбі нагадали, що перевірка інформації про стан і можливому незаконному збагаченні С. Семочка перевіряється НАБУ в рамках зареєстрованого ними кримінального провадження за ч. 3 ст. 368-2 Кримінального кодексу України.