6 березня християни східного обряду відзначають Прощену неділю. Свято є завершальним на Масляному тижні та настає у переддень Великого посту. Цього дня необхідно просити вибачення та прощати всі образи.
Традиції святкування Прощеної неділі
Головною традицією цього свята є просити прощення у всіх, кого могли образити. Необхідно це робити щиро, щоб звільнитися від душевного тягаря та увійти у Великий піст без образ. Також в цей день слід пробачити всіх кривдників.
Той, хто просить пробачення, має сказати «Прости мене, якщо зможеш!». У відповідь необхідно відповісти «Бог простить, і я прощаю». Головним сенсом цієї розмови є те, що Бог має пробачити, оскільки люди є грішними та не можуть повною мірою усвідомити, кого прощати, а кого – ні.
Якщо людині важко відпустити образи, то в такому випадку слід піти до церкви та сповідатися. У храмах цього дня читають частину Нагірної проповіді, де йдеться про прощення образ. У свято слід щиро молитися за кривдника та поставити у храмі свічку за його здоров’я.
Прощену неділю також називають Сиропусною, оскільки це останній день, коли можна вживати яйця та молочні продукти.
В останній день Масляного тижня прийнято спалювати опудало зими, влаштовувати святкові гуляння та ходити в гості.
Молитва у Прощену неділю
«Спаситель, навчи мене пробачити від щирого серця всіх, хто чимось мене образив. Я знаю, що не маю права на помилування, що не можу постати перед тобою з почуттями ворожнечі, які таяться в моїй душі. Зачерствіло моє серце! Немає в мені любові! Допоможи мені, Господи! Молю Тебе, навчи мене пробачити тих, хто образив мене, як сам Ти Бог мій, на хресті пробачив ворогів твоїх! Амінь».
Що не можна робити у Прощену неділю
Не слід займатися прибиранням, вишиванням, в’язанням та важкою фізичною працею.
У свято варто утриматися від сварок, пліток, з’ясування стосунків.
В цей день забороняється вживати м’ясні страви та пити алкоголь.
Не можна не простити того, хто просить прощення.