UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прощена неділя: традиції свята

У цей день прийнято просити прощення у близьких людей.

14 березня християни східного обряду відзначають Прощену неділю - день, коли прийнято просити вибачення у близьких і інших людей. Свято завершує Масляний тиждень і передує Великому посту.

Традиції свята

Традиція просити вибачення з'явилася в Єгипті і Палестині. Ченці на час Великого посту йшли в пустелю, щоб перебувати там в повній самоті і посилювати свої молитви. У пустелі було багато небезпек, багато хто не поверталися. Тому зустріч перед постом могла бути останньою, через що перед тим як розійтися і зустрітися тільки на Великдень, ченці намагалися попросити вибачення у всіх, як перед смертю. І самі прагнули пробачити інших. Згодом це стало традицією і у інших віруючих.

В цей день в співах в стихирах на вечірні і на утрені і в каноні згадується вигнання з Раю Адама через гріхопадіння. У співах йдеться, що гріховний стан людства подібен станам вигнаного з Раю Адама. Перед початком Великого посту, готуючи до нього, Православна церква закликає до плачу і журитися про свої гріхи, як це робив вигнаний Адам.

Читайте також: Масляна 2021: традиції святкування по днях

У неділю ввечері в храмах здійснюється вечірня і після неї повечір'я, в кінці якого відбувається Чин прощення: настоятель читає молитву, а потім просить вибачення у всіх християн, то ж саме роблять парафіяни. Таким чином, примирившись один з одним, православні християни починають Великий піст.