Українська армія має право завдавати ударів по військових цілях у Криму, зокрема по суднах і техніці Чорноморського флоту Російської Федерації (ЧФ РФ) у бухті Севастополя. І вчорашній ранковий удар – це звичайний акт війни, який має сенс для захисту України, адже Росія з цих кораблів бомбардує українські міста та енергетичні об’єкти. Такі висновки у своєму звіті за 29 жовтня висловив американський Інституту вивчення війни (ISW).
«Напади на військові судна під час війни є законними актами війни, а не терористичними атаками», – пишуть аналітики ISW.
Вони також не володіють достеменною інформацією про те, наскільки серйозних пошкоджень зазнав ЧФ РФ внаслідок атаки, але припускають, що росіяни применшують їх так, як і применшували пошкодження крейсера «Москва», який зрештою затонув і став найдорожчою втратою РФ у цій війні.
Щодо заяви про те, що Росія призупиняє свою участь у «зерновій угоді» аналітики ISW пишуть: «Проте Росія деякий час висувала риторичні умови для виходу з угоди», фактично погоджуючись із заявою президента України Володимира Зеленського. Нагадаємо, він сказав, що росія ще у вересні вирішила заблокувати експорт зерна і в морі вже простоюють 2 млн тонн продовольства.
«Чорноморський флот має три фрегати типу "Григорович", кожен з яких здатний запускати крилаті ракети "Калібр". Рішення України націлитися на фрегат "Калібр" зараз має сенс, враховуючи активізацію російських ударів безпілотниками та ракетами по українській енергетичній інфраструктурі. Якби Київ віддав наказ про цю атаку, це було б пропорційною, навіть стриманою відповіддю на широку російську кампанію стратегічних бомбардувань, спрямованих на цивільні цілі по всій Україні протягом останніх кількох тижнів», – сказано у звіті ISW.
Нагадаємо, вранці 29 жовтня у бухті Севастополя трапились вибухи. Пізніше у Москві заявили, що інцидент готували «українські військові під керівництвом британських фахівців» та підтвердили пошкодження одного судна. Проте все вказує на те, що пошкодження значно серйозніші.