UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прокуратура Києва реабілітувала п'ятьох репресованих священиків УГКЦ

Священиків УГКЦ у 1947 році звинуватили у проведенні активної антирадянської націоналістичної роботи та засудили до тривалих термінів.

Прокуратура міста Києва прийняла рішення про реабілітацію єпископів Перемиської єпархії Греко-католицької церкви Йосафата Коциловського і Григорія Лакоти, а також трьох священиків Миколи Грицеляка, Івана Кузича та Романа Решетила, які за радянських часів стали жертвами політичних репресій.

Згідно з повідомленням, до столичної прокуратури надійшло звернення від Інституту Історії Церкви, Українського католицького університету та Місії постуляції святих УГКЦ щодо реабілітації двох єпископів та трьох греко-католицьких священиків Перемиської єпархії, засуджених у 1947 році за обвинуваченням у проведенні активної антирадянської націоналістичної роботи.

Вивчивши архівну кримінальну справу, а також вирок Військового трибуналу військ МВС України від 16.04.1947, на підставі якого п'ятеро представників духовенства були засуджені до тривалих термінів ув'язнення, прокурором встановлено відсутність доказів їхньої провини в інкримінованих злочинах.

Таким чином вказані особи підпадають під дію ст.1 закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні" від 17.04.1991, у зв'язку з чим прийнято рішення про їх реабілітацію.

Читайте також: Ватикан має намір зарахувати Андрія Шептицького до лику блаженних

УГКЦ була однією з найсильніших інституцій Західної України, налічуючи перед початком Другої світової війни 2387 парафій і 3,6 млн вірних, 2352 єпархіальних священиків, 31 чоловічий і 121 жіночий монастирі й чернечі доми.

У березні 1946 у Львові відбувся псевдособор, на якому проголошено ліквідацію Греко-католицької церкви, значну частину її майна передано Російській православній церкві, а вірних та духовенство насильно змушували зрікатися своєї церкви. Патріарх Російській православній церкві Алексій I благословив цю подію.