Станом на середину лютого 2022, за інформацією Державного центру зайнятості, в Україні офіційно зареєстровано 156 тисяч безробітних. Найскладніше знайти роботу людям старшого віку, пише «Соціальна інформаційна платформа».
Провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України Лідія Ткаченко пояснила, що підвищення пенсійного віку для жінок до 60 років, а також щорічне підвищення страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію лише ускладнило ситуацію. Вона наголосила, що пенсійну реформу слід супроводжувати політикою зайнятості, щоб люди мали більше можливостей довше працювати.
Експертка вважає, що державі потрібно більше приділяти увагу проблемі працевлаштування людей середнього віку (за класифікацією ВООЗ — це люди 44–60 років). Адже через війну Україна втрачає населення — прямі бойові втрати та каліцтва, а також масовий виїзд за кордон. І насамперед це стосується молоді.
«Неуважне ставлення до необхідності залучення громадян середнього та старшого віку до ринку праці, причому через офіційне працевлаштування — прогалина нашої політики. І наслідки для держави будуть важкими. Тому що громадяни, які не працюють, претендуватимуть, якщо не на пенсії, то на іншу соціальну допомогу, адже їм треба за щось жити. Коли ж громадяни працевлаштовані, вони краще адаптовані в соціальному плані й беруть участь в економічному розвитку держави», — зауважила вона.
Вона вважає, що державі необхідно будувати комплексну політику у сфері працевлаштування, підтримуючи баланс інтересів різних поколінь, а також проводити цілеспрямовану просвітницьку кампанію серед населення та роботодавців про переваги працевлаштування людей середнього віку, адже в майбутньому такі заходи визначатимуть суспільно-економічну ситуацію в країні.
Є окремі позитивні заходи, які ініціюють бізнес та місцева влада, але питання треба вирішувати на державному рівні.
Нагадаємо, які зміни чекають ринок праці у 2023 році. Більшість з них відбудеться через повномасштабне вторгнення Росії і його наслідки.