В анексованому Криму у вівторок, 15 травня, офіційно відкрили автомобільну частину мосту через Керченську протоку. Міст протяжністю 19 кілометрів поєднав окупований український півострів і Краснодарський край РФ. На його будівництво витратили 6,9 мільярда рублів. Наступного дня, 16 травня, по ньому запустили рух транспорту.
Крім президента РФ Володимира Путіна, який на церемонії відкриття проїхав мостом у "Камазі", серед перших його "обкатали" байкери одіозного мотоклубу "Нічні вовки", відомі своїм лояльним ставленням до президента країни-окупанта.
Поки російські пропагандисти на всі боки вихваляли новобудову, в Україні та світі нагадали про те, що "Кримський міст" побудований на чужій території, і жодна рекламна картинка не скасовує факту протиправної анексії Криму.
Міст, побудований на безправ'ї й агресії, встояти не зможе – реакція України
Будівництво Керченського мосту порушує суверенні права України, шкодить її економіці й екології, зазначили в Міністерстві закордонних справ України.
"Жодна рекламна картинка не змінює факту протиправної окупації півострова. Острів Тузла, Керченська протока, Керч-Єнікальський канал, Крим – це наша територія, і міст всупереч нашій волі побудований на нашій території", - зазначила заступник голови МЗС України з питань євроінтеграції Олена Зеркаль.
Незаконне будівництво окупантів півострова порушує статті 2, 43-44, 123,192, 194, 204- 206 Конвенції ООН з морського права, а також низку російсько-українських домовленостей. У 2016 році Україна подала позов проти РФ про порушення цих прав.
Крім того, поява Керченського мосту призвела до скорочення тоннажу суден, які заходять до українських портів на Азовському морі. Через це Україна щорічно втрачатиме близько півмільярда гривень, пояснили у Міністерстві інфраструктури України. Усі збитки українська сторона планує покласти на країну-окупанта.
Крім юридичних порушень й економічних загроз, відкриття "Кримського мосту" також вдарило по соціально-етнографічній сфері. Урочисті заходи окупантів проводилися напередодні чергової річниці депортації кримськотатарського народу сталінським режимом. Президент України Петро Порошенко назвав такі дії росіян "особливо цинічними", і пообіцяв, що міст знадобиться їм, "коли вони терміново залишатимуть наш Крим".
Росія продовжує демонструвати явну зневагу до міжнародного права – реакція ЄС і НАТО
Будівництво мосту, що з'єднав анексований Крим з Росією, засудили й міжнародні організації. Там також наголосили на тому, що його поява спрямована на примусову інтеграцію окупованого півострова в Росію.
"Росія побудувала Керченський міст без згоди України, чим знову порушила суверенітет і територіальну цілісність Української держави. Будівництво мосту спрямоване на подальшу вимушену інтеграцію анексованого півострова в Росію та його ізоляцію від України, частиною якої він є", - підкреслили у прес-службі Європейського Союзу.
У Північноатлантичному Альянсі нагадали про підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і невизнання незаконної анексію Криму. НАТО засудило будівництво та часткове відкриття Керченського мосту.
"Крим є частиною України, і цей міст є ще одним порушенням суверенітету та територіальної цілісності України, зокрема порушенням її навігаційних прав у її територіальних водах", - повідомив заступник спікера Північноатлантичного Альянсу Пірс Казале.
Будівництво мосту зачіпає людей, Крим, Україну... - реакція країн Європи, Канади та США
Із осудом будівництва та відкриття "Кримського мосту" виступили також дипломатичні відомства низки країн Європи, Сполучених Штатів Америки та Канади.
Офіційний представник Державного департаменту США Хізер Ноєрт нагадала про те, що обмеження судноплавства через будівництво мосту негативно вплине на доставку товарів на окупований півострів. "Будівництво цього мосту безумовно обмежує доставку товарів на кораблях, тому це зачіпає людей, Крим, Україну... Ми уважно стежимо за цим, і це нас турбує", - пояснила вона.
А британський Міністр у справах Європи Алан Данкан назвав відкриття мосту "прикладом безрозсудної поведінки Росії". І нагадав про погіршення ситуації із правами людини на анексованому півострові.
Підтримку територіальній цілісності України і засудження спроб окупантів Криму силою від'єднати півострів від неї висловила Міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд.
"Міст, який з'єднує Росію з незаконно окупованим Кримом, є ще одним порушенням суверенітету та територіальної цілісності України з боку Російської Федерації. Метою цього будівництва є зміцнення незаконного володіння півостровом Росією та насильницька ізоляція його від решти території України", - наголосила дипломат.
Тим часом у Міністерстві закордонних справ Польщі нагадали про те, що міжнародне співтовариство визнало незаконним референдум, унаслідок якого Росія анексувала Крим. І закликали країну-окупанта не порушувати міжнародне право.
"Закликаємо російську сторону утриматися від подальшого порушення територіальної цілісності та незалежності України. У той самий час нагадуємо, що згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня 2014 року, міжнародне співтовариство визнало незаконним так званий "референдум про незалежність" Криму, показавши підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах досі визнаних кордонів", - йдеться у повідомленні МЗС