Президент України Петро Порошенко підписав закон "Маски-шоу стоп 2", за допомогою якого буде значно легше притягнути до відповідальності слідчого або прокурора, які під час розслідування прийняли незаконне рішення. Про це у середу, 31 жовтня, Петро Порошенко написав на своїй сторінці у Twitter.
"Закон під умовною назвою "Маски-шоу стоп 2" полегшує механізм притягнення до відповідальності слідчого чи прокурора, які прийняли незаконне рішення під час розслідування кримінальної справи, яке згодом скасоване судом. Щойно підписав відповідний закон", - йдеться у повідомленні.
Законом передбачено, що особа, права або законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, може звернутися до слідчого судді з клопотанням про закриття такої справи, якщо закінчилися строки, за яких можливо провести досудове розслідування з моменту внесення відомостей про злочин до ЄРДР до дня повідомлення особі про підозру.
Згідно із документом, відповідне клопотання можна подавати, якщо існує не скасована постанова слідчого або прокурора про закриття кримінального провадження у разі встановлення відсутності події кримінального правопорушення або відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.
Також підставами для подання клопотання є набрання чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою або стосовно податкових зобов'язань особи, яка вчинила дії, передбачені статтею 212 (Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) Кримінального кодексу України. Клопотання можна подати і в разі досягнення податкового компромісу.
Нагадаємо перший закон "Маски-шоу стоп" Порошенко підписав 1 грудня 2017 року. Документ передбачає право заявника отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) щодо його заяви або повідомлення про кримінальне правопорушення, а також встановлює обов'язок слідчого, прокурора надати такий витяг через 24 години з моменту внесення даних про правопорушення.
Законопроект також передбачає введення обов'язкової відеофіксації обшуків та розгляду клопотань слідчим суддею, крім рішення питання про проведення негласних слідчих дій.
Відповідні поправки в Кримінальний процесуальний кодекс доповнюють перелік підстав для закриття кримінального провадження у разі наявності не скасованої постанови слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження щодо тієї ж дії.