UA / RU
Підтримати ZN.ua

Преставлення Івана Богослова: історія свята

Це свято присвячене одному з 12 апостолів Христа.

До 2023 року християни східного обряду в Україні відзначали Преставлення апостола і євангеліста Івана Богослова 9 жовтня. Але через перехід Православної церкви України на новоюліанський календар, дата свята змінилася. Тепер його відзначають 26 вересня.

Читайте також: Друга Пречиста: традиції святкування

Історія свята

За біблійними переказами, Ісус Христос одного разу зустрів Івана і його брата Якова на Генісаретському озері (Галілейському морі) і покликав за собою. Залишивши батька, брати пішли за Сином Божим.

Так Іван Богослов став наймолодшим та найулюбленішим з 12 апостолів Спасителя. Він був поруч з ним до самого кінця. Саме Івану Господь доручив піклуватися про свою матір – Діву Марію. Після смерті Христа Іван служив Марії і жив з нею в одному будинку.

Багатьох людей до Христа привели проповіді та чудеса, створені Іваном. За це апостола ненавиділи язичники. Вони зв'язали Івана і послали до Риму на суд імператора Доміціана. За наказом імператора, апостола Івана піддали тортурам, але вони не зашкодили йому.

Імператор вирішив, що той безсмертний, і вислав його на острів Патмос. Але у вигнанні Іван Богослов продовжував апостольську працю і написав своє Євангеліє, свої послання і книгу Одкровення.

Іван Богослов був одним з небагатьох апостолів, який дожив до 100 років і помер своєю смертю. За біблійною легендою, щорічно з його могили виступає тонкий прах, який християни збираються і зцілюються їм від хвороб.

Що не можна робити в цей день

З давніх часів існували певні заборони, яких краще дотримуватися в цей  день.

У цей день краще вживати лише пісні страви з рослинним маслом.

Не можна їсти цибулю і часник та різати овочі ножем.

Не можна сваритися, поганословити та бажати іншим зла.

Краще не вживати алкоголь, переїдати і веселитися.

Також не можна відмовляти в допомозі та брехати і сваритися.

Всю роботу, пов'язану з фізичною працею, потрібно зробити в першій половині дня.