Правозахисники вважають, що прийнятий 29 січня парламентською більшістю закон про амністію учасників масових протестів руйнує підвалини правового порядку.
"Фактично цим законом Верховна Рада ставить українську державу в один ряд з піратами і терористами, які використовують інститут заручників як інструмент впливу на ситуацію", - йдеться в заяві Українського Гельсінського союзу.
Правозахисники відзначають, що цей закон визнає, що кожен, хто був затриманий під час останніх протестів, перебуває під вартою лише для того, щоб змусити інших невизначених осіб, здійснити дії, передбачені цим законом (звільнення доріг і будівель тощо).
Правозахисники констатували, що цим законом було фактично визнано відсутність законних підстав змісту протестувальників під вартою, оскільки можливість їх звільнення ніяк не пов'язана з діями заарештованих.
Міжнародне і національне право чітко визначає загальновизнаний принцип індивідуальної відповідальності, згідно з яким особа може відповідати лише за свої дії. Колективна відповідальність заборонена. Цей закон фактично встановлює колективну відповідальність, оскільки звільнення одних осіб поставлено в залежність від дій або бездіяльності інших осіб, зазначають правозахисники.
"Ми переконані, що прийнятий з порушеннями процедури закон, що передбачає шантаж, захоплення і утримання заручників, не тільки не призведе до мирного вирішення кризи, але тільки загострить", - йдеться в заяві.
Нагадаємо, що згідно прийнятого 29 січня законом, протестувальники зобов'язані звільнити зайняті ними адміністративні будівлі і вулицю Грушевського. В обмін на це влада обіцяє звільнити затриманих і заарештованих людей. За даними Генпрокуратури, за час протесту затримано 234 особи, з них заарештовано 140. !zn