UA / RU
Підтримати ZN.ua

Надання Нацгвардії поліцейських функцій загрожує правам людини - експерт

Набагато ефективніше виділити додаткові ресурси на патрульну поліцію, ніж створювати з нуля паралельну систему в Нацгвардії.

Правозахисники, експерти, депутати, омбудсмен висловилися проти законодавчої ініціативи, яка покладає нові функції і розширює повноваження Національної гвардії, оскільки це загрожує правам людини.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Євген Крапівін, експерт групи з реформування органів правопорядку Реанімаційного пакету реформ. Він зазначає, що правозахисники схиляються до того, що запропоновану законопроектом норму будуть використовувати для легітимації непропорційного застосування насильства до учасників протестів.

"Відправною точкою для дискусії є ч. 4 ст. 17 Конституції України, яка говорить, що "Збройні сили України та інші військові формування ніхто не може використовувати для обмеження прав і свобод громадян". На думку представників частини експертного середовища, це означає, що ні залучення до охорони мирних зібрань, ні конвоювання не можуть бути покладені на Нацгвардію", - йдеться в статті.

За словами експерта, Концепція розвитку сектора безпеки і оборони України (затверджена Указом президента в 2016 р.) передбачає поступове наближення Нацгвардії - за показниками бойової та спеціальної підготовки, технічного оснащення і всебічного забезпечення - до стандартів НАТО. Тобто орган розвивається в бік мілітаризації, а не в напрямку надання сервісних послуг населенню.

Виходячи з цього, набагато ефективніше виділити додаткові ресурси на патрульну поліцію, яка має досвід підготовки своїх працівників, які краще підготовлені і екіпіровані для таких завдань, ніж створювати з нуля паралельну систему в Нацгвардії.

Детальніше про дискусії щодо наділення Нацгвардії поліцейськими функціями читайте в статті Євгена Крапівіна "Поліцейські функції для Нацгвардії: за чи проти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".